Wizualizacja ul. 8 Pułku Ułanów

i

Autor: materiały prasowe UMK

Wiadomości

Mieszkańcy protestują ws. budowy ulicy 8 Pułku Ułanów. Domagają się zmian w projekcie

2024-02-26 7:25

Mieszkańcy bloków w rejonie ul. Lipińskiego w Krakowie sprzeciwiają się planom miasta dotyczącym budowy ul. 8 Pułku Ułanów. Nie podoba im się przede wszystkim to, że plany budowy drogi przebiegają bardzo blisko budynków mieszkalnych. To jednak niejedyny zarzut. Miasto zapowiada, że nowa ulica posiadająca po jednym pasie w każdą ze stron oraz trasy rowerowe ma ma połączyć ul. Zawiłą ze skrzyżowaniem ul. Kapelanka, Brożka i Grota-Roweckiego. Będzie ona stanowiła alternatywę dla ul. Kobierzyńskiej.

Kraków. Będą zmiany w projekcie ulicy 8 Pułku Ułanów?

"Zabiorą nam zieleń, parkingi i zastąpią betonozą". Mieszkańcy ulicy Lipińskiego protestują w sprawie budowy ulicy 8 Pułku Ułanów. Krakowianie zgłaszają liczne obawy w związku z nową inwestycją i jej ostatnim odcinkiem od skrzyżowania do Trasy Łagiewnickiej.

Droga miejscami będzie szła bardzo blisko zabudowy mieszkalnej, całe połacie zieleni zostaną zlikwidowane i tak niewielkie, patrząc tutaj przez pryzmat IV odcinka. Nawigacja z Trasy Łagiewnickiej będzie kierować przez ten odcinek, co na pewno nie poprawi sytuacji na Kapelance i Brożka, które w godzinach szczytu już teraz są zakorkowane. Podobną sytuację mamy z zabudową tej działki obok szkoły i pływalni  - mówi nam Renata Piętka, radna dzielnicy VIII.

Przy SP nr 158 ma powstać blok, o czym zdaniem radnej - mieszkańcy nie wiedzieli. Miasto broni się, że otrzymało wszystkie zgody na realizację, w tym decyzję środowiskową. Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich wyraźnie zaznacza, że projekt ulicy 8 Pułku Ułanów nie może zostać zmieniony, bo argumenty mieszkańców zostały już w nim uwzględnione.

W trakcie wszystkich etapów przygotowania inwestycji prowadzone były konsultacje i spotkania konsultacyjne z mieszkańcami, w tym m.in. z mieszkającymi w rejonie ul. Lipińskiego. Zarząd Inwestycji Miejskich zorganizował wiele spotkań z lokalną społecznością, radnymi dzielnicowymi i przedsiębiorcami, których celem było przedstawienie proponowanych rozwiązań.Staraliśmy się maksymalnie odsunąć od zabudowy i pozostawić w maksymalnej liczbie te miejsca postojowe, które tam są. Będziemy budować ściśle w rezerwie terenu, która była zabezpieczana pod budowę ulicy 8 Pułku Ułanów - podkreśla w rozmowie z nami Jan Machowski.

Tymczasem termin rozstrzygnięcia przetargu przesunięto na koniec lutego. Wykonawca będzie miał 18 miesięcy na wykonanie zadania, co oznacza, że nową ulicą będzie można przejechać już pod koniec przyszłego roku. Nowa droga będzie mieć blisko 3 kilometry długości i ma stanowić alternatywę dla ulicy Kobierzyńskiej.

Myśliwy zostawił w lesie 14-letniego syna, uciekając przed policją

ZOBACZ TAKŻE: Oto najpiękniejsze wsie w Małopolsce. Nie sposób przejść obok nich obojętnie!