Dzień Ziemi 2023 w Krakowie. Co będzie się działo w mieście?

i

Autor: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Wydarzenia w Krakowie

Dzień Ziemi 2023 w Krakowie. Co będzie się działo w mieście?

2023-04-21 9:26

Dzień Ziemi przypada w tym roku w sobotę, 22 kwietnia. Zwieńczeniem tegorocznego święta mają być wydarzenia odbywające się wokół Nowohuckiego Centrum Kultury. Mieszkańcy Krakowa mogą liczyć na koncerty, warsztaty, zabawy edukacyjne, a nawet test wiedzy. Co będzie się działo w Dzień Ziemi w Krakowie? Sprawdźcie w naszym materiale.

Dzień Ziemi w Krakowie 2023. Jakie wydarzenia odbędą się w mieście?

Dzień Ziemi 2023 przypada na sobotę, 22 kwietnia. Właśnie tego dnia w mieście rozpocznie się świętowanie, które poprzedziło wydarzenie o nazwie „Piątka dla ziemi” organizowane przez krakowski magistrat. Zwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi 2023 w Krakowie mają być wydarzenia zaplanowane na sobotę, 22 kwietnia. Na terenie wokół Nowohuckiego Centrum Kultury przez cały dzień będzie można obejrzeć pokazy taneczne i muzyczne, a na scenie wystąpią m.in. Nowohucka Orkiestra Instrumentów Nieprzypadkowych, Grupa MARAM,  Studio Piosenki, Grupa Baletowa ETIUDA czy Zespół PETIT TUTU.

Przez cały czas trwania Dnia Ziemi 2023 w Krakowie będzie można odwiedzić namioty wystawiennicze podzielone na cztery strefy. Tam spółki i jednostki miejskie zorganizują quizy, warsztaty, szkolenia, konkursy czy gry. Przygotowano takie atrakcje jak m.in.:

  • warsztaty upcyclingowe: tworzenie biżuterii z jeansu i materiałów dekoracyjnych z butelek PET,
  • quizy o tematyce ekologiczno-klimatycznej,
  • warsztaty edukacyjne z zakresu odpowiedzialnej adopcji zwierząt i prawidłowych postaw podczas przypadkowego spotkania z dzikimi zwierzętami,
  • fachowe doradztwo na temat zasad dostępnych dla mieszkańców programów dotacyjnych z zakresu: odnawialnych źródeł energii, mikroretencji wód opadowych i roztopowych, programu „Stop smog” oraz dostępności zewnętrznych form wsparcia w ramach programów: „Mój prąd”, „Ulga termomodernizacyjna”, „Czyste powietrze”,
  • zabawa edukacyjna „Twój ślad wodny ma znaczenie”,
  • twórcze oszczędzanie wody – malowanie ekotoreb,
  • pokaz rowerów Lajkbike, Park-e-Bike i cargo,
  • warsztaty przyrodniczo-ekologiczne w duchu zero waste,
  • gry i zabawy edukacyjne dotyczące zasad postępowania z odpadami.

Więcej informacji na temat Dnia Ziemi 2023 w Krakowie znajdziemy na stronie internetowej magistratu.

O co chodzi w Dniu Ziemi? Czym jest Dzień Ziemi?

Międzynarodowy Dzień Ziemi jest świętem, którego zamysłem jest promowanie postaw proekologicznych. Jako pierwszy ideę utworzenia Dnia Ziemi zaproponował John McConnell na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 roku. Pierwszy raz Dzień Ziemi ogłosił w marcu 1970 roku burmistrz San Francisco, Josep Alioto.  

Początkowo Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą. 22 kwietnia 1970 r. 20 mln Amerykanów - wówczas 10 proc. populacji Stanów Zjednoczonych - wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej i domagać się nowej drogi dla planety. Ten dzień uznawany jest za jedno z największych wydarzeń obywatelskich na świecie. Rozpoczął falę działań, w tym przyjęcie przełomowych na tamten moment przepisów dotyczących ochrony środowiska w USA – podają Lasy Państwowe.

W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku, a obecnie obchodzi się je w aż 192 krajach na całym świecie.

W galerii poniżej możecie sprawdzić, jak postępują prace w parku im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie.

Bóbr Leo po operacji nogi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE