ŻYCIE MIASTA

Marszałek Szymon Hołownia przeprowadził lekcję obywatelską w V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie [ZDJĘCIA]

2023-11-30 17:28

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, gdzie przeprowadził lekcję obywatelską. Młodzież miała okazję wysłuchać wystąpienia polityka na temat zmian zachodzących obecnie w polskim rządzie oraz dowiedzieć się, na czym polega fundament demokracji. Nie zabrakło także intrygujących pytań od uczniów.

Kraków. Szymon Hołownia przeprowadził lekcję obywatelską w V LO

W czwartek, 30 listopada Marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził uczniów V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Podczas tego spotkania polityk przeprowadził uczniom lekcję obywatelską, podczas którego poruszył zagadnienia, związane z jego pracą w Sejmie i odpowiedzialnością, która się z nią wiążę. Polityk stwierdził, że "Sejm jest sercem demokracji" i chociaż czasem wydaje się, że jego działania są opieszałe i nie odpowiadają na aktualne problemy swoich obywateli, to jedyny sposób, aby pomóc poprawiać jakość ludzkiego życia. Jako przykład podał przegłosowaną ostatnio uchwałę ws. refundowania in vitro z budżetu państwa.

Szymon Hołownia zwrócił także uwagę na ogromną rolę młodzieży w kształtowaniu przyszłości państwa. Zdaniem Szymona Hołowni powinno się obniżyć wiek głosowania do 16 rż. Marszałek uważa, że młodzież w tym wieku musi podejmować znacznie trudniejsze decyzje, przez co powinna mieć także możliwość dokonywać realnego wpływu na to, jak będzie wyglądała Polska, w której przyjdzie im wieść dorosłe życie. 

QUIZ. Krakowska gwara. Sprawdź, czy znasz słowa rodem z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

Uczennicy V LO w Krakowie zwracają uwagę marszałkowi na problemy młodzieży

Podczas spotkania padły także wobec Marszałka Szymona Hołowni pytania ze strony młodzieży. Wśród uczniów i uczennic placówki było widać duże zaangażowanie w bieżące sprawy państwa, bowiem jedno z nich dotyczyło zaangażowania w społeczeństwo obywatelskie i to, jak młodzież może działać w tym kierunku. Ważnym aspektem dla licealistów były także problemy, z którymi młodzież boryka się na co dzień. Jednym z nich była kwestia zaburzeń sensorycznych. Uczniowie byli ciekawi, czy rząd może zająć się takim tematem, a jako przykładowe rozwiązanie podali zakładanie zatyczek wygłuszających dźwięki z otoczenia podczas matur.

Szymon Hołownia w V LO w Krakowie rozmawiał z uczniami o Sejmie, demokracji i zaangażowaniu młodzieży do polityki:

Szymon Hołownia: Najlepsze wypowiedzi w Sejmie