Igrzyska Europejskie 2023. Mieszkańcy są zaniepokojeni. Czy miasto przygotowało zmiany?

i

Autor: Igrzyska Europejskie 2023

Wiadomości

Igrzyska Europejskie 2023. Mieszkańcy są zaniepokojeni. Czy Kraków jest przygotowany na organizację imprezy?

2023-06-06 7:54

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 rozpoczną się już w środę, 21 czerwca. Do rozpoczęcia jednej z największych imprez sportowych w historii Polski pozostały już więc nieco ponad dwa tygodnie. Jak miasto przygotowało się do Igrzysk Europejskich? Postanowiliśmy sprawdzić, czy mieszkańców Krakowa czekają m.in. zmiany w organizacji ruchu i zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Na jakie utrudnienia trzeba się przygotować? Sprawdźcie w naszym materiale.

Spis treści

  1. Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie. Kiedy się odbędą?
  2. Igrzyska Europejskie 2023. Mieszkańcy Krakowa są zaniepokojeni
  3. Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie. Jak pojadą autobusy i tramwaje? ZTP komentuje
  4. Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie. Organizatorzy potwierdzają zmiany
  5. Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie. Jakie zmiany szykuje policja?
  6. Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie. Jak będą wyglądały działania straży pożarnej?

Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie. Kiedy się odbędą?

Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie zbliżają się coraz większymi krokami. Do rozpoczęcia jednej z największych imprez sportowych w historii Polski pozostały nieco ponad dwa tygodnie. Ceremonia otwarcia Igrzysk Europejskich 2023 odbędzie się już w środę, 21 czerwca na wciąż remontowanym Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie. Podczas sportowego święta obejrzymy około 7 tys. sportowców biorących udział w aż 29 dyscyplinach, takich jak lekkoatletyka, skoki narciarskie, pływanie czy koszykówka 3x3.

Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie zakończą się ceremonią zamknięcia, która również odbędzie się na Stadionie Miejskim w Krakowie w niedzielę, 2 lipca.

Igrzyska Europejskie 2023. Mieszkańcy Krakowa są zaniepokojeni

Do naszej redakcji docierają głosy zaniepokojenia ze strony mieszkańców, których martwi to, jak będzie wyglądała organizacja życia w mieście w trakcie trwania Igrzysk Europejskich.

Zdaję sobie sprawę, że Igrzyska Europejskie to ważna impreza dla Krakowa i Małopolski. Jednak zastanawiam się, jak będzie w tym okresie funkcjonować miasto. Komunikacja miejsca zawsze jest obcinana na okres wakacyjny, tramwaje i autobusy bywają przeładowane, teraz do Krakowa zjadą turyści i kibice. Czy ktoś to bierze pod uwagę? Nie mówiąc już o zamknięciu ulic i korkach. Poważnie zastanawiam się nad wyprowadzką z Krakowa na okres Igrzysk - mówi nam Natalia, jedna z mieszkanek stolicy Małopolski.

To na pewno będzie spore utrudnienie dla mieszkańców. Same igrzyska cieszą, bo zapowiada się na naprawdę fajne widowisko. Problem jednak w tym, że jeszcze nie wiemy, jak będzie wyglądała np. kwestia transportu. Co z zamknięciem dróg? Co z MPK? Nie docierają do nas żadne sygnały – mówi Krzysztof, mieszkaniec Bronowic.

Postanowiliśmy zapytać jednostki miejskie i służby mundurowe, jak wyglądają przygotowania do igrzysk, a przede wszystkim o to, jak będzie wyglądało w tym czasie życie krakowian.

Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie. Jak pojadą autobusy i tramwaje? ZTP komentuje

Organizacja Igrzysk Europejskich wiąże się z dużymi wyzwaniami dla poszczególnych jednostek miejskich, które mają przygotować Kraków na nadchodzącą imprezę. Jedną z kluczowych kwestii jest organizacja MPK w Krakowie. O to, czy planowane są zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej pytaliśmy w Zarządzie Transportu Publicznego.

Na około dwa/trzy tygodnie przed wydarzeniem rozpoczynamy planowanie. Teraz zajmujemy się bieżącymi sytuacjami w postaci remontów, czy też planowanych remontów. Staramy się to wszystko wykonywać systematycznie i na bieżąco, ponieważ to, że zaplanujemy teraz jakieś zmiany to nie mamy pewności, czy wcześniej się nie urodzą nowe. Będziemy o tym informować na pewno przed wydarzeniem. Zapewne jakieś szkice już powstały – informuje rzecznik prasowy ZTP Sebastian Kowal.

Z racji tego, że do Igrzysk Europejskich 2023 pozostały nieco ponad dwa tygodnie, o potencjalne zmiany pytaliśmy także w MPK.

Nie mamy na ten moment informacji o bardzo dużych zmianach. Oczywiście, do pewnych wzmocnień komunikacji, szczególnie autobusowej się przygotowujemy, ale konkretów żadnych jeszcze nie znamy – komentuje rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Marek Gancarczyk.

Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie. Organizatorzy potwierdzają zmiany

Dla mieszkańców istotnym faktem pozostaje nie tylko komunikacja zbiorowa, ale także kwestia zamknięcia dróg w Krakowie, do czego z pewnością dojdzie.

Doszło już do pierwszego zamknięcia drogi. Chodzi o ul. Bulwarową na wysokości Zalewu Nowohuckiego. Pion bezpieczeństwa spółki ma już oczywiście rozpisaną pełną strategię. Mamy obowiązek komunikować o tych zmianach i te komunikaty się pojawią. Wszystko jest przygotowywane – usłyszeliśmy w spółce Igrzyska Europejskie 2023.

Inwestycje infrastrukturalne w Krakowie na Igrzyska Europejskie. Na co wydano 350 mln złotych?

Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie. Jakie zmiany szykuje policja?

W kwestii przygotowań do igrzysk nie mogliśmy pominąć policji, która w przeszłości zabezpieczała już wydarzenia o podobnej, a nawet większej skali.

To nie pierwsze wydarzenie na taką skalę organizowane na terenie województwa. Przypomnę, że za sobą mamy m.in. EURO 2012. Jeśli chodzi o policję – wystarczy kilka dni wcześniej i jesteśmy przygotowani do podjęcia działań. Nie ma tu drużyn, które miałyby taką ochronę, jak podczas wspomnianego EURO. Tak, jak każdy mecz piłkarski czy inne imprezy sportowe – będą tam patrole, tak samo, jak tam, gdzie będzie dużo kibiców. Będziemy działać prewencyjnie także w kwestii m.in. potencjalnych przestępstw. Podobnie sprawa ma się w przypadku utrudnień w ruchu – tam, gdzie będą odbywały się zawody, będziemy i my – informuje mł. insp. Sebastian Gleń z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie. Jak będą wyglądały działania straży pożarnej?

O komentarz w związku z organizacją Igrzysk Europejskich 2023 poprosiliśmy straż pożarną. Komenda wojewódzka nie zaniedbała przygotowań.

Na pewno będziemy mieć wzmożoną ilość strażaków na cały okres igrzysk. Podczas wydarzenia będzie pracował sztab komendanta wojewódzkiego. We wszystkich miastach, gdzie będą odbywały się igrzyska na pewno będą rozlokowani strażacy, którzy będą zabezpieczać poszczególne miejsca. Procedury wciąż trwają, liczba strażaków biorąca udział w działaniach także jest ustalana. Informacje na pewno podamy z odpowiednim wyprzedzeniem – informuje mł. kpt. mgr Hubert Ciepły z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Krakowie.

Express Biedrzyckiej - prof. Jarosław FLIS
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE