Koronawirus: w Polsce zostaje wprowadzony stan epidemii. Co to oznacza?

2020-03-20 19:09
Mateusz Morawiecki
Autor: Screen z TT KPRM

W piątek, 20 marca odbyła się specjalna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz Ministra Edukacji Dariusza Piontkowskiego. W trakcie jej trwania padły bardzo ważne słowa, które będą obowiązywać w naszym kraju w ciągu najbliższych dni.

Premier Morawiecki po podziękowaniach dla wszystkich osób, które codziennie angażują się w walkę z koronawirusem zapowiedział wprowadzenie stanu epidemii w naszym kraju.

Staramy się robić wszystko, by przygotować Polskę na najbliższe trudne tygodnie. Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale nakłada też nowe obowiązki. Podjęliśmy decyzje o dalszym wstrzymaniu lekcji. Będzie ona obowiązywać do Wielkanocy - powiedział Prezes Rady Ministrów.

Premier podkreślił, że cały kraj znajduje się obecnie w specjalnym czasie. Zaznaczył, że bardzo ważne będzie teraz trzymanie dyscypliny. Poprosił, by w tym wszystkim nie zapominać jednak o osobach starszych, by nie zostały one same i bez pomocy.

Premier odwołał się również do zamknięcia granic z zeszłego tygodnia.

Tydzień temu ogłosiliśmy zamknięcie granic. To była bardzo dobra decyzja. Wiele państw poszło w nasze ślady. Na granicach utworzyło się wiele korków, ale staramy się je rozładować. Część już się udało - podkreślił premier Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, jak bardzo ważna jest rola kwarantanny w obecnym czasie.

Wprowadzamy bardziej surowe kary. Z pięciu tysięcy, na trzydzieści tysięcy. Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie albo czyjeś życie. (...) Musimy zacząć przystosowywać się do nowej sytuacji - podkreślił premier Morawiecki.

Stan epidemii: co to oznacza?

Więcej na temat stanu epidemii opowiedział Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Wojewodowie otrzymają nowe kompetencje w walce z pandemią koronawirusa. Uregulowane zostaną też sytuacje osób wracających z kwarantanny. Szumowski podkreślił, że będą zmiany doprecyzowujące ograniczenia w transporcie i galeriach handlowych. Zaznaczył jednak, że w nich pozostaną otwarte sklepy medyczne, drogerie oraz apteki.

Stan epidemii oznacza również m.in. ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów czy produktów spożywczych, ograniczenie funkcjonowania zakładów pracy, zakaz organizowania imprez i innych zgromadzeń.

Wiemy, że ciężko jest funkcjonować w czasie kwarantanny. Ale dzięki temu możemy uratować komuś życie. Że będzie respirator dla osoby starszej, że będzie łóżko dla kogoś chorego - podkreślił Szumowski.

Stan epidemii: co ze szkołami?

Minister Edukacji zapowiedział, że zostanie wprowadzony obowiązek systematycznego przekazywania wiedzy. Nauczyciele będą mogli lepiej kontaktować się z uczniami oraz wystawiać im oceny. Szkoły pozostaną zamknięte do Wielkanocy.

Prosimy rodziców o pewną wyrozumiałość, ale wspólnym wysiłkiem doprowadzimy do tego, że dzieci, nie będą narażone na chorobę i zdobędą nowe umiejętności - powiedział Dariusz Piontkowski.

Przedstawiciele Rządu zapowiedzieli również, że zasiłek opiekuńczy dla rodziców zostanie przedłużony. Szczegóły są opracowywane.

Decyzje, które do tej pory podejmowaliśmy, nie przewidują przekładania egzaminów oraz wydłużenia roku szkolengo - zaznaczył Minister Edukacji.

Koronawirus. Posłuchaj o prawach pracownika w obliczu pandemii. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Koronawirus. Posłuchaj o faktach i mitach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Jak bronić się przed koronawirusem. Posłuchaj zaleceń immunologów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Imprezy odwołane z powodu pandemii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE