Koronawirus najmocniej uderza w mikroprzedsiębiorców. Jest raport w tej sprawie

2020-05-20 14:43 KK
Fryzjer
Autor: Orna Wachman - Pixabay

Pandemia koronawirusa najmocniej uderzyła w najmniejszy biznes. Takie wnioski płyną z przeprowadzonego przez krakowski magistrat badania, z którego raport właśnie ujrzał światło dzienne.

Przeprowadzając pierwsze z cyklu badań, miasto chciało poznać w jaki sposób pandemia COVID-19 wpływa na krakowski biznes i sprawdzić, na ile sprawdzają się wdrożone programy pomocowe. Elektroniczna ankieta została udostępniona na stronach magistratu i w mediach społecznościowych. Odpowiedzi na pytanie były zbierane między 5 kwietnia, a 3 maja. Udział w badaniu wzięło w sumie 278 przedsiębiorców, reprezentujących  mikro, małe, a także średnie i duże przedsiębiorstwa.

Katarzyna Wysocka, Dyrektor Wydziału do spraw Przedsiębiorczości tłumaczy, że ze względu na skalę , do wniosków zawartych w opublikowanym raporcie należy podchodzić z pewną ostrożnością.

To oczywiście nie są zupełnie miarodajne wyniki, jednak dają nam pewien obraz problemu i wskazują zmiany, jakie powinniśmy w prowadzić w miejskich programach wsparcia - wyjaśnia.

Zgodnie z przewidywaniami, okazało się, że kryzys wywołany pandemią i niemal całkowitym lockdownem gospodarki w największym stopniu uderzył w najmniejszych, zatrudniających do 9 osób przedsiębiorców.

To przede wszystkim branże  w sekcji usług - fryzjerzy, szewcy, których zakłady zostały zamknięte. Widać też tąpnięcie w branży turystycznej, szczególnie w gastronomii. Ale problem dotknął też znacząco branżę kulturalną, jak mikro-galerie, których w Krakowie przecież nie brakuje - dodaje Wysocka.

Dodam, że aż 70 procent mikroprzedsiębiorców, biorących udział w ankiecie zadeklarowało, że straciło płynność finansową, a niemal połowa z nich rozważa zamknięcie działalności gospodarczej. A cały raport, w formacie PDF znajdziecie pod tym linkiem.

Posłuchaj o flatulencji czyli nadmiernej produkcji gazów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
CBŚP rozdaje tysiące litrów alkoholu i paliwa na walkę z pandemią

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.