Czy smog wpływa na cięższy przebieg koronawirusa? Eksperci stwiają sprawę jasno

i

Autor: Pixaby Czy smog wpływa na cięższy przebieg koronawirusa? Eksperci stwiają sprawę jasno

Czy smog wpływa na cięższy przebieg koronawirusa? Eksperci stwiają sprawę jasno

2020-12-03 9:14

Czy mieszkając w okolicy, w której powietrze jest mocno zanieczyszczone narażamy się na poważniejszy przebieg COVID-19? Czy grożą nam powikłania? Eksperci nie mają co do tego wątpliwości. Nie jest to dobra wiadomość szczególnie dla mieszkańców Krakowa czy Śląska, gdzie stężenie szkodliwych substancji w powietrzy jest bardzo wysokie.

Spis treści

  1. Koronawirus, a smog. Czy zanieczyszczone powietrze powoduje cięższy przebieg choroby?
  2. Czy smog wpływa na cięższy przebieg koronawirusa? Naukowcy nie mają wątpliwości
  3. Koronawirus i smog w Krakowie oraz w Małopolsce. Jak wygląda sytuacja?

Koronawirus, a smog. Czy zanieczyszczone powietrze powoduje cięższy przebieg choroby?

O tym, że zanieczyszczone powietrze nie służy naszemu zdrowiu, nie trzeba nikomu przypominać. Smog powoduje m.in. problemy z oddychaniem, astmę, bóle głowy, choroby układu krążenia. Nawet jeśli zmienimy miejsce zamieszkania, a wcześniej przebywaliśmy w okolicy, gdzie stężenie szkodliwych pyłów było wysokie, to skutki smogu będzie odczuwać jeszcze przez wiele lat.

Trwa budowa szpitala tymczasowego dla pacjentów COVID-19 w krakowskiej hali targowej EXPO

Teraz pojawił się kolejny problem. Jest nim pandemia koronawirusa. Zakażenie COVID-19 również wiąże się z problemami z oddychaniem, czy dusznościami. Co nam wyjdzie z połączeniem ze smogiem? Naukowcy nie mają dobrych wieści.

Czy smog wpływa na cięższy przebieg koronawirusa? Naukowcy nie mają wątpliwości

Stanowisko naukowców w tej sprawie jest jasne. Jeśli mieszkamy na zanieczyszczonym obszarze, a zarazimy się koronawirusem, to prawdopodobnie przejdziemy go ciężej niż inni.

Jest blisko 400 prac naukowych, które pokazują, że tam, gdzie jest zanieczyszczone powietrze, ludzie ciężej chorują na COVID-19, mają więcej powikłań i jest więcej zgonów - powiedział prof. Paweł Januszewicz w rozmowie z Polsat News.

Koronawirus i smog w Krakowie oraz w Małopolsce. Jak wygląda sytuacja?

Dodajmy, że właśnie rozpoczął się sezon grzewczy. Zarówno w Krakowie, jak i okolicznych miejscowościach mieliśmy już przekroczone normy szkodliwych pyłów. A najgorsze jeszcze przed nami.

Sytuacja związana z koronawirusem również nie napawa optymizmem. W piątek, 13 listopada stwierdzono 2273 zakażeń COVID-19 w Małopolsce. Najwięcej odnotowano w Krakowie (425) oraz w powiecie krakowskim (423). Niestety w województwie zmarło też 65 osób.

Posłuchaj o czarnych porzeczkach, poznaj ich zdrowotne właściwości. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Sonda
Czy zaszczepisz się na koronawirusa?