Koronawirus: 16-latka nieprzyjęta w krakowskim szpitalu. Sześć godzin szukano dla niej placówki

2020-10-01 10:06
Karetka
Autor: Pixaby

Nastolatka zakażona koronawirusem z woj. świętokrzyskiego nie została przyjęta do szpitala w Krakowie. Pomocy odmówiły jej też placówki w Sandomierzu i Skarżysko-Kamiennej. 16-latka na oddział szpitalny trafiła dopiero po sześciu godzinach.

Zakażenie koronawirusem nie było jedyną przypadłością pacjentki. Jak podaje TVN24, 16-latka miała też problemy kardiologiczne. Miejsca dla pacjentki z woj. świętokrzyskiego szukano przez sześć godzin. Nastolatka była wożona karetką pomiędzy szpitalami. Przyjęcia miały jej odmówić placówki w Sandomierzu, Skarżysku-Kamiennej oraz w Krakowie.

Kiedy u nas lekarz pediatra to dziecko obejrzał, to jedyne, co mogliśmy zrobić (chociaż to wbrew obowiązującym przepisom, rozporządzeniom i zasadom), to zaproponować, że możemy położyć ją na strefie buforowej, na co oczywiście – i słusznie – nie zgodzili się rodzice – mówi Krzysztof Grzegorek, dyrektor szpitala powiatowego w Skarżysku-Kamiennej.

Ostatecznie w sprawę zaangażował się wojewódzki koordynator do spraw ratownictwa medycznego. Miejsce dla 16-latki znalazło się w szpitalu w Warszawie.

O tym, że w szpitalach jest ciężka sytuacja, informowaliśmy wczoraj. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie nie ma już miejsc na intensywnej terapii dla osób zakażonych koronawirusem. Rozwiązania szukają władze województwa. W Małopolsce ma pojawić się 150 dodatkowych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Blisko 70 nowych miejsc znajdzie się w szpitalach z oddziałami zakaźnymi. Decyzje dla tych placówek zostały już wydane. Teraz trwają ustalenia na temat kolejnych 80 łóżek, które znajdą się w szpitalach powiatowych.

ESKA XD #003
Posłuchaj o lekomanii, poznaj przyczyny i objawy uzależenienia od leków. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE