Kondorzyca Beti musi być wysłana do Argentyny. Krakowskie ZOO apeluje o pomoc

2022-08-11 13:46
Kondor
Autor: Pixabay Kondor wielki. Zdjęcie poglądowe

Krakowskie ZOO chce wysłać młodziutką kondorzycę Beti do programu reintrodukcji w Argentynie. Polega on na ratowaniu gatunków narażonych na wyginięcie i przywracaniu ich na dawne obszar bytowania. Aby Beti trafiła do rodzimej Argentyny potrzebne jest 21 tysięcy euro! To m.in. koszt biletów lotniczych, cła, kwarantanny, pobytu w ośrodku adaptacyjnym i wyposażenie ptaka w opaski telemetryczne i nadajniki satelitarne.

Kondor, a właściwie kondorzyca – Beti – wykluła się w Krakowie w 2021 roku. Jej ojciec, Carlos, pochodzi z Andów. Był przetransportowany do krakowskiego ZOO, ale urodził się w Argentynie w 1952 roku. ZOO w Krakowie chce przywrócić wolność młodej kondorzycy i wysłać ją do Argentyny, ponieważ liczebność tego gatunku na wolności niepokojąco maleje i grozi mu całkowite wyginięcie.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody od 2020 roku uznaje kondora wielkiego za gatunek narażony na wyginięcie, a wcześniej, od 2000 roku klasyfikowała go jako gatunek bliski zagrożenia. Główne zagrożenie dla gatunku to prześladowania ze strony ludzi.

ZOO w Krakowie poszukuje sponsorów, aby zrealizować projekt oddania kondorzycy naturze. Na jego realizację potrzeba koło 21 tysięcy euro. Zoo w Krakowie już w maju rozpoczęło starania o zdobycie tych pieniędzy.

Od maja można zakupić bilet do ZOO Kraków w kwocie 32 zł (normalny) lub 27 zł (ulgowy). 2 złote z ceny zakupu biletu zostaną przeznaczone na reintrodukcję. Wspomóc projekt można również wpłacając pieniądze na konto 72 8591 0007 0050 0495 3237 0005 z dopiskiem “Kondor”. Uruchomiona została także zbiórka publiczna – przed wolierą kondorów ustawiliśmy skarbonkę i tablicę informująca o projekcie. Wspólnie przywróćmy kondora naturze – czytamy na profilu krakowskiego ZOO na Facebooku.

Wjechał pod pociąg wyszedł bez szwanku

QUIZ. Tak niedawno, a czy jeszcze to pamiętasz? Na ostatnich pytaniach z najnowszej historii Polski polegniesz

Pytanie 1 z 15
Zaczniemy od czegoś prostego. W którym roku Polska weszła do Unii Europejskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE