Tak smog unosi się nad Krakowem

i

Autor: Krzysztof Dadak

Kolejny krok do całkowitego zakazu palenia węglem w "krakowskim obwarzanku"

2021-06-17 16:37

Kolejne podkrakowskie samorządy chcą wprowadzenia zakazu palenia węglem od 1 stycznia 2030 roku. W Skawinie, Niepołomicach, Krzeszowicach, a także Oświęcimiu i Nowym Targu rozpoczęły się właśnie konsultacje społeczne w sprawie lokalnych uchwał antysmogowych.

Zdaniem władz województwa, wprowadzenie uchwał to milowy krok w walce o czyste powietrze w Małopolsce.

Kolejny krok do zakazu palenia węglem w "krakowskim obwarzanku". Posłuchaj materiału Kuby Kusego:

Powietrze nie zna granic, więc kolejne gminy, w których przyjmowana jest uchwała antysmugowa są taką zapowiedzią prawdziwej rewolucji antysmogowej w Małopolsce - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz. 

Webinar: Mocowanie blachy na rąbek stojący

Piotr Łyczko, wicedyrektor departamentu środowiska w urzędzie marszałkowskim tłumaczy, że lokalne uchwały antysmogowe będą ujednolicone. Chodzi o to, by gminy jednakowo podchodziły zarówno do terminów, jak i wymogów technicznych.

Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?

0d 2022 roku nie będą mogły być instalowane kotły na węgiel, natomiast te istniejące będą musiały być wymienione do końca 2029 roku. W przypadku nowo instalowanych kotów na biomasę powinny to być urządzenia o obniżonej emisji, zaś jeśli chodzi o kominki, to nie przewidujemy zakazu ich stosowania, będzie jednak wymóg, by nowe urządzenia były wyposażone w automatyczny system regulacji - wylicza.  

Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego przyznaje, że nowe uchwały antysmogowe to czytelna wiadomość dla pozostałych samorządów, by te szły w tym samym kierunku. 

To bardzo dobry sygnał dla innych gmin. Liczymy, na to, że cały "obwarzanek" włączy się w takie działania i przyjmie uchwały. Jak wiemy, Kraków poradził sobie ze wszystkimi źródłami niskiej emisji, to z czym mamy problem to właśnie napływ z sąsiednich gmin - wyjaśnia. 

W najbliższym czasie do wprowadzenia uchwał antysmugowych przemierzają się także władze Myślenic, Zabierzowa, Tarnowa, Czarnego Dunajca i Rabki-Zdroju. Władze województwa podkreślają, że gminy chcące wprowadzić ograniczenia będą mogły liczyć na preferencje w dostępie do pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Małopolski.