dziecko

i

Autor: Pixabay

Kolejne ciężkie przypadki nieznanej choroby u dzieci w Polsce! "To nas niepokoi"

2022-05-27 10:41

Tajemnicza choroba u dzieci pojawiła się już w kilkunastu państwach. To ostre zapalenie wątroby. Od niedawna jest też w Polsce, a przypadków jest coraz więcej. W krakowskim szpitalu znajduje się już dziewięcioro chorych dzieci. Lekarze nadal nie znają przyczyny tego zachorowania- informuje medonet.pl.

O tej nieznanej chorobie zaczęło głośno się robić już jakiś czas temu. Na świecie pojawiły się liczne przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Pierwszy z nich wykryto 5 kwietnia 2022 r. w Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory liczba państw, w których odnotowano chorobę znacznie się powiększyła, to: Stany Zjednoczone, Holandia, Włochy, Rumunia, Hiszpania, Izrael, Dania, Irlandia, Norwegia, Francja, Belgia. Do krajów też dołączyła także Polska, a przypadków choroby jest coraz więcej. Jeszcze kilka dni temu oficjalne dane Państwowego Zakładu Higieny mówiły o 15 zachorowaniach, jednak nie sprecyzowano, ile z nich dotyczy dorosłych, a ile dzieci. Teraz skala jest już większa, a główne ognisko znajduje się w Krakowie. Jak informuje medonet.pl, do stolicy Małopolski do szpitala im. Żeromskiego w krótkim czasie trafiło dziewięcioro dzieci. Opiekuje się nimi dr Lidia Stopyra.

– Dzieci trafiały do nas z wymiotami, nudnościami i biegunką. Objawem, który niepokoił rodziców, było zażółcenie skóry oraz oczu. Po wykonaniu przez nas badań okazywało się, że jest to zapalenie wątroby – powiedziała "Gazecie Krakowskiej" dr Lidia Stopyra, szefowa oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Wśród objawów ostrego zapalenia wątroby wymienia też znaczne osłabienie, utratę koncentracji i bóle brzucha.

Lekarka dodaje, że większość dzieci chorobę przechodzi dość łagodnie.

Ostre zapalenie wątroby u dzieci. Co to za choroba?

Lekarze i eksperci podkreślają, że choroba ostrego zapalenia wątroby nie jest do końca znana. Nie potrafią dokładnie określić przyczyn choroby. Zdaniem Stopyry powodem jest czynnik zakaźny, jeszcze niezidentyfikowany.

– Nie znamy czynnika etiologicznego tej choroby i to nas niepokoi. Wprawdzie o to zakażenie podejrzewany jest adenowirus, serotyp 41, ale nie we wszystkich przypadkach udało się to potwierdzić – tłumaczyła lekarka.

Dzieci, które trafiły do szpitala im. Żeromskiego w Krakowie są izolowane od innych pacjentów. Wszystko dlatego, że nie wiadomo jak rozprzestrzenia się ta choroba. Istnieją też podejrzenia, że może być to "pochodna" COVID-19.

– Dotychczasowe wskazówki wynikające z badań sugerują, że albo jest to zakażenie wirusem SARS-CoV-2, które w ten sposób objawia się u dzieci długoterminowo, albo infekcja adenowirusem u osób, które przeszły wcześniej COVID-19. Te dwie hipotezy są teraz najpoważniej brane pod uwagę, ale pozostałych nie możemy wykluczyć - mówił w rozmowie z tvn24.pl profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Objawy ostrego zapalenia wątroby to: nudności, ból brzucha, wymioty, biegunka, utrata apetytu, gorączka, ból mięśni i stawów, osłabienie, zmęczenie, żółtawe zabarwienie skóry i/oraz gałek ocznych.

Sceny grozy na ulicach Gomulina. Przez kilometr ciągnęli człowieka za autem

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE