Kluby ze striptizem na Starym Mieście nielegalne. Jest orzeczenie NSA

2021-10-21 17:33
Ul. Grodzka
Autor: Kuba Kusy

Krakowscy radni mieli prawo zakazać działalności klubów ze striptizem na terenie Starego Miasta. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując skargę kasacyjną właścicieli takich przybytków.

Właściciele klubów uznali, że zapisy przyjętej w 2017 roku uchwały o parku kulturowym Stare Miasto są nieprecyzyjne i godzą w swobodę działalności gospodarczej. Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny, który przyznał rację miastu. To nie zadowoliło jednak przedsiębiorców, którzy złożyli skargę do NSA.

Z orzeczenia cieszą się magistraccy urzędnicy, którzy przyznają, że funkcjonowanie klubów było wątpliwą wizytówką miasta. I nie chodzi tylko o nachalne nagabywanie hostess z krzykliwymi parasolkami.

NSA przyznał, że nawet działalność wewnątrz budynku oddziałuje na przestrzeń publiczną, tzn. nie pozostaje bez znaczenia dla tego, w jaki sposób postrzegana jest historyczna przestrzeń, którą chcemy chronić za pomocą zapisów o parku kulturowym - wyjaśnia Tomasz Przybyło z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Mieszkańcy również nie mają wątpliwości. Na Starym Mieście nie ma miejsca dla klubów go-go.

Mogą być, ale może nie w centrum, tylko gdzieś na obrzeżach. Zachęcali do darmowego piwka, a później dolewali coś do tego piwka i człowiek nie wiedział, co robi i za co płaci, a karta wyczyszczona do zera. Pod Kościołem Mariackim jak stały te hostessy to tak trochę nieładnie - mówią. 

Orzeczenie NSA daje teraz miastu do ręki narzędzia do skutecznej walki z łamaniem zapisów uchwały o parku kulturowym. 

W formie 24: zdrowy kręgosłup

QUIZ. Jak dobrze znasz polskie zwyczaje i tradycje? Mniej niż 7 punktów to wstyd

Pytanie 1 z 10
Co symbolizował zapalany ogień przy drogach podczas Dziadów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE