Powrót dzieci do szkół najwcześniej w styczniu. W placówkach póki co tylko zajęcia sportowe

2020-12-03 9:39 nm
Kiedy dzieci wrócą do szkół? Kiedy skończy się nauka zdalna?
Autor: Pixaby Kiedy dzieci wrócą do szkół? Kiedy skończy się nauka zdalna?

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Kiedy skończy się na nauka zdalna? Rząd podał już konkretną datą. Ta może nie ucieszyć wielu rodziców. Dzieci w pełnym wymiarze do szkół wrócą najwcześniej w styczniu. Od 30 listopada są jedynie prowadzone w placówkach zajęcia sportowe. Kiedy więc uczniowie pojawią się znów w szkołach?

Spis treści

  1. Kiedy dzieci wrócą do szkół?
  2. Kiedy koniec nauki zdalnej? Minister edukacji liczył na szybki powrót uczniów do szkół
  3. Uczniowie powrócą do szkół po Nowym Roku? Jest zapowiedź premiera
  4. Dzieci do szkół wrócą w styczniu. Ministerstwo edukacji wydało rozporządzenie
  5. Zajęcie sportowe w szkołach od 30 listopada. Co jeszcze?

Kiedy dzieci wrócą do szkół?

Uczniowie na naukę zdalną przechodzili stopniowo. W pierwszej kolejności dotyczyło to młodzieży szkół ponadpodstawowych. Kolejno dołączyły do nich uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych. Od 9 listopada natomiast nauką zdalną objęte są również dzieci w klasach 1-3. Wielu rodziców zastanawiało się, jak długo potrwa nauka zdalna. Dat było kilka. Rząd miał różne zdanie na temat powrotu dzieci do szkół. Jak to dokładnie wyglądało?

Lotnisko w Katowicach rośnie w oczach. Jak idą prace?

Kiedy koniec nauki zdalnej? Minister edukacji liczył na szybki powrót uczniów do szkół

Początkowo rząd nie zapowiedział żadnego konkretnego terminu. Jako pierwszy prognozowaną datę zdradził minister edukacji Przemysław Czarnek. Uważał on, że jeśli krzywa zachorowań będzie się wyrównywać, to uczniowie do szkół powrócą już 29 listopada.

Jeśli uda się to zrobić w ciągu tych kilkunastu dni, dzięki zaangażowaniu wszystkich Polaków, nauczycieli, uczniów, rodziców, przestrzeganiu wszystkich obostrzeń i rygorów, które są wprowadzane, nie po to, by kogoś blokować, ale by ratować życie i zdrowie, to jestem przekonany, że mamy szansę po 29 listopada przynajmniej stopniowo wracać do szkół - zapewnił Czarnek.

Uczniowie powrócą do szkół po Nowym Roku? Jest zapowiedź premiera

Okazuje się jednak, że powrót dzieci do szkół po 29 listopada nie będzie mieć miejsca. W sobotę, 21 listopada podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dzieci zdalnie uczyć się będą do Świąt Bożego Narodzenia. To jednak jeszcze nie wszystko. Od 4 do 17 stycznia odbędzie przerwa edukacyjna dla wszystkich województw. Zastąpi ona ferie zimowe.

Proszę, aby ograniczyć mobilność. Jeśli wtedy wszyscy, całe rodziny zostaniemy w domach to jest szansa, że już po tej przerwie będą pierwsze dostawy szczepionki - właśnie temu służy ta przerwa, by dobrze przygotować się do tego momentu. - powiedział premier.

Dzieci do szkół wrócą w styczniu. Ministerstwo edukacji wydało rozporządzenie

W środę, 25 listopada ministerstwo edukacji wydało rozporządzenie na temat powroty dzieci do szkół. Czytamy w nim, że "stacjonarne funkcjonowanie szkół zostaje zawieszone do 3 stycznia 2021 roku". Rozporządzenie zostało podpisane przez ministra Czarnka. Resort podaje, że będą jednak pewne wyjątki. Jakie?

Temat powrotu dzieci do szkół został także poruszony podczas ostatniej sesji Q&A na Facebooku z premier Mateuszem Morawieckim.

Przed decyzją o powrocie uczniów do szkół musimy wiedzieć, jaki będzie stan zakażeń i jaki będzie stan dystrybucji szczepionek, a to pokaże koniec grudnia i styczeń. (...) Bardzo chciałbym, żeby to było jak najszybciej, ale niestety, być może trzeba będzie z tym poczekać do ostatniej dekady stycznia, a może nawet później. Dziś nie podejmuję się podjąć takiej decyzji - powiedział premier Morawiecki.

Zajęcie sportowe w szkołach od 30 listopada. Co jeszcze?

Chodzi m.in. o zajęcia sportowe, które będą mogły być realizowane z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów epidemiologicznych. Dotyczy to zarówno zajęć w:

  • szkołach podstawowych
  • ponadpodstawowych sportowych i mistrzostwa sportowego
  • oddziałach sportowych
  • oddziałach mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

Od 30 listopada będzie mogła być również prowadzona praktyczna nauka zawodu w szkołach zawodowych. Zajęcia będą odbywać się w grupach. Konieczne będzie jednak zachowanie dystansu. Zajęcia nie będą mogły przekraczać 10 godzin tygodniowo. Uczniowie szkół ponadpodstawowych będą również mogli odbyć praktyki. Jednak pracodawca musi zapewnić, że w jego firmie nie ma zagrożenia epidemiologicznego.

Posłuchaj, co się dzieje w 37 tygodniu ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.