Już nic nie zasłania fasady Hotelu Cracovia. Ostatnie reklamy zniknęły sprzed budynku

2020-11-30 17:47 Kuba Paduch, Radio Eska
Już nic nie zasłania fasady Hotelu Cracovia. Ostatnie reklamy zniknęły sprzed budynku
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Prace trwały cały poniedziałek. Do rozmontowania i wywiezienia było aż pięć bilbordów.

Demontaż ostatnich reklam wielkoformatowych kolejnym krokiem na drodze transformacji Hotelu Cracovia. Prace demontażowe zlecił właściciel obiektu czyli Muzeum Narodowe w Krakowie. Docelowo hotel ma przekształcić się w Muzeum Polskiej Architektury i Dizajnu.

Muzeum Narodowe w Krakowie odzyskało kolejną część terenu wokół Hotelu Cracovia. W poniedziałek zdemontowano pięć bilbordów reklamowych rozstawionych od strony alei Focha i ulicy Kałuży. Jak podkreśla dyrektor Muzeum Andrzej Szczerski jest to mały, ale istotny krok na drodze do przyszłej transformacji hotelu w obiekt muzealny.

Przygotowujemy się krok po kroku do tego, aby ten budynek wyremontować, żeby powstało Muzeum Architektury i Dizajnu. Pamiętajmy też o tym, że istotą tego projektu jest zamienienie tego placu miedzy budynkami w nowe forum kulturalne Krakowa. Tutaj nie ma miejsca na żadne reklamy - podkreśla.

Podczas gdy przed budynkiem trwał demontaż reklam, w budynku odbywała się ekspertyza techniczna, która ma wykazać na ile hotel jest gotowy aby zmienić się w muzeum.

Sprawdzamy stan konstrukcji żelbetowej tego obiektu. Jest on dość specyficzny. Chciałbym przypomnieć, że fundamenty pod Hotelem Cracovia są z dwóch obiektów. Jeden z nich jest jeszcze z końca lat 50. To miał być budynek związków zawodowych - mówi kierownik inwestycji Wiesław Sawa.

Zapowiedzią przyszłej ekspozycji w nowym muzeum ma być otwarcie wstępnej wystawy architektury i diznaju w Kamienicy Szołajskich jesienią przyszłego roku. Dyrekcja Muzeum Narodowego chciałaby ogłosić konkurs architektoniczny na projekt Muzeum Architektury i Dizajnu pod koniec przyszłego roku.

Prace demontażowe bilbordów przed Hotelem Cracovia obserwował nasz reporter Kuba Paduch:
Sufit napinany - chwilowy demontaż