Jest nas tu dużo, bo PiS zniszczył wiele w tym kraju. Krakówi protestuje już ósmy dzień

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Na schodach Wieży Ratuszowej uczestnicy portestu mogli powiedzieć dlaczego nienawidzą PiS i dlaczego protestują.

"Jest nas tu dużo, bo PiS zniszczył wiele w tym kraju". Kraków protestuje już ósmy dzień

2020-10-30 21:39

Kraków protestuje przeciwko partii rządzącej już ponad tydzień. Piątek wyznaczył 8 dzień sprzeciwu mieszkańców wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego zakazującego aborcji eugenicznej. Organizatorzy protestów podkreślają jednak, że kontekst tych manifestacji jest szerszy. To już jest sprzeciw wobec wszelkich możliwych przewinień Prawa i Sprawiedliwości odkąd partia ta wygrała pierwsze wybory parlamentarne, a nawet wcześniej.

Kraków, być może po raz pierwszy od dawna, solidarny z Warszawą. W czasie gdy w stolicy sto tysięcy osób protestowało przeciwko Prawu i Sprawiedliwości, kilkadziesiąt tysięcy Krakowian w chłodzie i deszczu robiło to samo. Przed Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym był otwarty mikrofon - każdy mógł powiedzieć coś od serca, nie brakowało też muzyki.

Kraków stoi z Warszawą bo teraz jest czas na to żeby się łączyć a nie dzielić. Zebrali się ateiści, zebrało się Dość Milczenia, czyli antyklerykalna grupa, zebrała się gastronomia i inni przedsiębiorcy - mówi jedna z organizatorek protestów w Krakowie Agnieszka Niewiadomska.

Na Rynku Głównym oprócz młodzieży pojawili się też przedstawiciele wielu innych grup społecznych. Osoby starsze a nawet osoby z wrodzonymi wadami genetycznymi a więc takie, których wyrok Trybunału Konstytucyjnego bezpośrednio dotyczy.

Urodziłem się z chorobą genetyczną i wiem, że państwo takim osobom nie pomaga w ogóle - mówi Pan z wadą wzroku - nie mogę wytrzymać plucia w twarz obywatelom, od wielu lat, w wykonaniu PiS-u - mówi emerytka Ewa Sagan.

Protesty rozlały się na różne części miasta. Największym ośrodkiem manifestacji był Rynek Główny. Masy ludzkie zgromadziły się po obu stronach Sukiennic. Blokada samochodowa zakorkowała ronda Mogilskie i Grzegórzeckie. Milczące Studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego przemaszerowały do uczelnianej Katedry Ginekologii i Położnictwa.

Na Rynku Głównym był nasz reporter Kuba Paduch.
Kraków: ósmy dzień protestów antyPiSowskich na ulicach Starego Miasta i na Rynku Głównym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE