Jedyne takie centrum w Polsce. Integracja dzieci z różnymi niepełnosprawnościami i zdrowych

2021-11-09 17:36
Jedyne takie centrum w Polsce. Integracja dzieci z różnymi niepełnosprawnościami i zdrowych
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Zajęcia są prowadzone pod bacznym okiem nauczycielek i nauczycieli.

Zajęcia i warsztaty dla dzieci z zespołem Aspergera, autyzmem, afazją oraz dzieci zupełnie zdrowych. W Nowej Hucie od 2 miesięcy działa wyjątkowa placówka integracyjna, która uczy kilkulatków przeróżnej wiedzy oraz pokazuje im ćwiczenia ruchowe czy koordynacyjne. Dzieci nie wiedzą jednak, że niektóre z ich koleżanek i kolegów mają specjalne potrzeby.

Oferta zajęć dla dzieci ze specjalnymi potrzebami jakiej nie ma nigdzie indziej w Polsce. Integracyjne Centrum Rodziców w Krakowie działa od września. Placówka organizuje lekcje i warsztaty dla dzieci powyżej 6 roku życia. Wyjątkowość krakowskiego centrum polega na tym, że integruje dzieci z zaburzeniami typu zespół Aspergera czy autyzm oraz dzieci całkowicie zdrowe.

Ostatnio mieliśmy zajęcia z powstawania mydełka. Mieliśmy bardzo dużo takich sytuacji, gdzie dzieci z niepełnosprawnością potrzebowały pomocy i na przykład pomagały dzieci pełnosprawne. Pokazywały: "zobacz, zrób tak, jak ja robię. Popatrz, może tak zrobisz" - mówi nauczycielka plastyki Anna Kacorz.

Dzieci nie są informowane o tym, że niektóre z nich mają specjalne potrzeby. Kadra pedagogiczna uważa, że nie muszą o tym wiedzieć, bo choć widzą, że niektóre dzieci pod pewnymi względami mogą się różnić od innych to nie traktują siebie z tego powodu inaczej.

Dyrekcja centrum przyznaje, że zapotrzebowanie na ich usługi przewyższa możliwości, ale dzieci są bardzo szczęśliwe, co same potwierdzają.

Robimy plakaty, mydełka robiliśmy ostatnio. Były zajęcia kulinarne, na których mogliśmy robić też mydełka i różne plastyczne rzeczy, ale też na przykład jakieś babeczki, ciasta - mówi dziewięcioletnia Iga.

Oprócz zajęć centrum prowadzi również punkt informacyjny dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, którzy zdaniem dyrekcji placówki często są pozostawieni sami sobie bez żadnego wsparcia.

Integracyjne Centrum Rodziców jest otwarte 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, po 5 godzin dziennie. Wszystkie działania centrum odbywają się w budynku Stowarzyszenia Edukacyjnego Integracja na osiedlu Uroczym 14.

Wyrzucili mnie ze sklepu z niepełnosprawnym synem
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE