Rynek nieruchomości w czasach pandemii to mieszanka dużych zmian i względnej stabilności. Najmocniej skutki koronawirusa odczuł rynek wynajmu, najsłabiej z kolei rynek deweloperski.

i

Autor: fotolia.com Ceny wynajmu w centrum miasta spadły nawet o kilkadziesiąt procent.

Jak zmienił się rynek nieruchomości w czasie pandemii koronawirusa? Sprawdziliśmy!

2020-05-12 12:03

Rynek nieruchomości w czasach pandemii to mieszanka dużych zmian i względnej stabilności. Najmocniej skutki koronawirusa odczuł rynek wynajmu, najsłabiej z kolei rynek deweloperski.

Zmiany w wynajmie, ale w sprzedaży raczej stabilnie. Tak pokrótce wygląda krakowski rynek nieruchomości w dobie pandemii koronawirusa. Analitycy i przedstawiciele handlowi zgodnie twierdzą, że największe skutki pandemii widać w krótkoterminowym wynajmie mieszkań dla turystów. Brak turystów, to brak klientów.

Krótkie najmy, które były motorem napędowym rynku wynajmu w centrum, praktycznie w tej chwili nie działają, więc zwolniły się setki mieszkań, zwłaszcza małych metraży w centrum miasta, których wcześniej na rynku nie było. W związku z tym ceny wynajmu bardzo spadły. Można mówić o spadku siegającym 20-30 procent, a nawet więcej - mówi pośrednik nieruchomości Artur Olejniczak.

Jednocześnie najem krótkoterminowy uległ transformacji w długoterminowy. Tak daleko idące zmiany nie dotknęły rynku kupna i sprzedaży. Jak mówi analityk rynku Piotr Krochmal, krakowscy deweloperzy od lat zmniejszają liczbę inwestycji co skutecznie zamortyzowało spadek popytu.

Część spółek wstrzymała się z nowymi projektami. Wejdą tylko te, gdzie już podpisano umowy z wykonawcami, pozostałe zostały wycofane. Deweloperzy niejako wymuszą na rynku zmniejszenie podaży, co spowoduje utrzymanie tych cen, które są obecnie - tłumaczy.

Krochmal dodaje, że niekiedy deweloperzy obniżają ceny pod płaszczykiem różnych promocji, np. gratisowego garażu, który w normalnych warunkach kosztowałby dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Posłuchaj, i poznaj cztery proste ćwiczenia, które pomogą odreagować stres. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #21
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE