samolot

i

Autor: pixabay.com

Jak uniknąć kwarantanny po podróży? Obowiązują nowe zasady przekraczania granicy

2021-03-31 16:40

Nowość w przepisach dotyczących powrotów do Polski z podróży w czasie pandemii. Od 30 marca nie trzeba robić testu na Covid-19 za granicą. Można go zrobić w Polsce, ale nie później niż 48 godzin po powrocie. Negatywny wynik testu gwarantuje zwolnienie z kwarantanny. Zaświadczenia sprawdza Straż Graniczna.

Każdy z przyjezdnych może zrobić płatny test na obecność koronawirusa na terenie krakowskiego lotniska. W specjalnych punktach wykonywane są zarówno testy PCR, jak i antygenowe. Centrum Medyczne iMed24 oraz Centrum Badań DNA czynne są przez całą dobę.

- Ceny zależą od rodzaju testu. Test antygenowy kosztuje 169 złotych, a PCR 320 złotych - mówi Natalia Vince, rzeczniczka prasowa Kraków Airport.

Procedury zależą jednak od państwa, z którego się przybywa. Na osoby wracające do Polski z krajów spoza strefy Schengen nakładana jest obowiązkowa kwarantanna. Można jej jednak uniknąć, robiąc test na obecność koronawirusa nie później niż 48 godzin od przekroczenia granicy. Po otrzymaniu negatywnego wyniku testu, podróżni są zwolnieni z kwarantanny. Nieco inaczej wygląda sprawa z podróżującymi z krajów ze strefy Schengen. Osoby te mogą pokazać aktualny test na koronawirusa, który zrobiły będąc jeszcze za granicą.

Lotnisko w Katowicach rośnie w oczach. Jak idą prace?

- Jeśli pasażer przedstawi test z wynikiem negatywnym sprzed maksymalnie 48 godzin od przyjazdu do Polski, będzie mógł zostać zwolnionym z kwarantanny. Dotyczy to testu PCR lub testu antygenowego - dodaje Vince.

Nowe przepisy obowiązują od wtorku 30 marca. Wyniki testów na obecność koronawirusa będzie weryfikować na lotnisku Straż Graniczna.

Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie

Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE