Jak kultura w Krakowie i Małopolsce radzi sobie w czasie pandemii?

2021-02-22 16:22 KK
gorzów teatr pusto
Autor: Fragles Fotele w teatrze znów będą puste.

Urząd Miasta Krakowa i Małopolski Instytut Kultury sprawdzają, jak pandemia i związane z nią restrykcje wpływają na kulturę. W tym celu powstała ankieta rozsyłana do instytucji kultury, artystów czy przedsiębiorstw.

Wyniki badania mają pomóc w przygotowaniu realizowanej przez samorząd strategii pomocy sektorowi. 

Zbadają jak radzi sobie branża kulturalna. Posłuchaj materiału Kuby Kusego:

To badanie ma określić miejsce kultury w tym niełatwym czasie, w którym jesteśmy, takie zrobienie fotografii tego stanu, w którym się znajdujemy. Przynieść odpowiedzi, co się udało, co się nie udało, jak pomagać, co możemy zrobić lepiej - tłumaczy Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury. 

Piotr Knaś z Małopolskiego Instytutu Kultury wyjaśnia, że badanie jest kontynuacją ubiegłorocznego, które nie dało odpowiedzi na kluczowe pytania.

Zbieraliśmy informacje o tym, co zrobić w związku z lockdownem, jak odrobić straty po miesiącu, po dwóch. Okazało się, że nasze raporty, ktore mówiły, w jaki sposób wykorzystać tę sytuację na plus nie do końca mogły się sprawdzić, bo sytuacja pandemiczna trwała i trwała. Sektor kreatywny, sektor kultury jest w innej sytuacji niż wtedy. Pandemia stała się taką nową normalnością. Sytuacją, z którą musimy zmagać się stale - stwierdza. 

Już na początku pandemii Kraków wdrożył program „Kultura Odporna”, wspierający instytucje sektora kulturalnego i indywidualnych twórców. Łączna suma pomocy to 27 milionów złotych. Obecnie wdrażana jest strategia „Kultura Odporna 2.0”. Dzięki niej możliwy będzie zakup dzieł czy przyznawanie stypendiów twórczych.

Roboty nauczyły się tańczyć | ESKA XD - Mobmania #15