Instytucja, która nie tylko finansuje, ale też stanowi miejsce dialogu. SKOZK ma nowego prezesa

2020-11-20 16:45 Kuba Paduch, Radio Eska
Instytucja, która nie tylko finansuje, ale też stanowi miejsce dialogu. SKOZK ma nowego prezesa.
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Nowy prezes SKOZK Borysław Czarakcziew.

Wielkie wyzwania i wielkie nadzieje. Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek nowy zarząd Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Prezesem został architekt Borys Czarakcziew, autor ponad 200 projektów architektonicznych. Jego wiceprezesami zostali dyrektorzy Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Zamku Królewskiego na Wawelu: Andrzej Szczerski i Andrzej Betlej.

"Co do ochrony zabytków, możemy prowadzić pewien dialog, możemy inspirować". To słowa nowego prezesa Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa Borysława Czarakcziewa. Wraz z dwoma wiceprezesami otrzymał nominację od Prezydenta Andrzeja Dudy. Swoich planów nowy zarząd nie chce zdradzać, ale prezes Czarakcziew widzi pewne obszary działania.

Są takie zabytki w Krakowie, które w tej chwili nie są włączone w tkankę miasta. Mam tutaj na myśli na przykład forty, które pozostają jak gdyby gdzieś na uboczu a trzeba chyba się zastanowić jak te wartościowe zabytki również włączyć w strukturę i użytkowanie Krakowa - mówi.

Wiceprezesami SKOZK zostali dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski oraz dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej. Ten drugi zapowiada kontynuację wieloletniej współpracy SKOZK i Wawelu.

Tak naprawdę w deklaracjach programowych Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa troska o Wzgórze Wawelskie, bo to nie tylko chodzi o zamek, ale o cały kompleks zabudowań, jest na pierwszym miejscu, to jest w pewien sposób naturalne - mówi. 

Nowy zrząd ma się spotkać w przyszłym tygodniu by ustalić termin pierwszego spotkania roboczego Komitetu.

Z nowym zarządem SKOZK rozmawiał nasz reporter Kuba Paduch:
Wawel uruchamia nową wystawę tureckich namiotów