Inauguracja 657. roku akademickiego na UJ pod znakiem alarmu bombowego i pandemii koronawirusa

2020-10-01 15:04
Inauguracja 657. roku akademickiego na UJ pod znakiem alarmu bombowego i pandemii koronawirusa
Autor: Uniwersytet Jagielloński Nowy Rektor uczelni Jacek Popiel (po lewej) oraz ustępujący Rektor Wojciech Nowak.

"Pandemia sprawia, że zagwarantowanie bezpieczeństwa pracownikom i studentom staje się pierwszym i najważniejszym zadaniem uczelni" - powiedział Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jacek Popiel na rozpoczęciu nowego roku akademickiego. Wcześniej miała miejsce ewakuacja Collegium Novum gdyż Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie o podłożeniu tam bomby. Służby zabezpieczyły teren i sprawdziły budynek. Na szczęście skończyło się na strachu.

"Musimy wspólnie pokonać przeszkody, które postawił przed nami świat w obliczu kataklizmu pandemii" - tak mówił Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jacek Popiel podczas rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Podkreślał, że zagrożenie spowodowane przez koronawirusa dotknęło uczelnię w sposób porównywalny z najważniejszymi wydarzeniami w jej historii.

Ograniczenie do minimum bezpośrednich kontaktów w pracy. Pierwsze w dziejach uniwersytetu zdalne posiedzenia senatu, rad wydziałów, rad dyscyplin. Zdalny tryb przeprowadzania obron prac doktoranckich, egzaminów sesyjnych i dyplomowych - wymieniał Rektor Popiel.

Dodał, że nowa rzeczywistość w jakiej rozpoczyna się ten rok akademicki jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla niego samego jak i całej społeczności akademickiej.

Niesłychanie ważne będzie zarządzanie budżetem w sytuacji dodatkowych wydatków związanych z pandemią. Obowiązkiem nas wszystkich będzie poszukiwanie rozwiązań w jaki sposób nie utracić międzynarodowych kontaktów pracowników, studentów i doktorantów - mówił Rektor Popiel.

W tym roku Uniwersytet Jagielloński rozpoczął swój 657. rok akademicki. Wykład inauguracyjny pod tytułem "Nauka na miłość. Słowo o Romanie Ingardenie" wygłosił Prof. Leszek Sosnowski.

Inauguracja roku szkolnego w wyremontowanej SP nr 3 w Lesznie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE