Nie zdajesz sobie sprawy z tego, ile pieniędzy wydajesz. Lepiej sprawdź swoje subskrypcje

i

Autor: Pixabay

Finanse

Ile naprawdę wydajemy na subskrypcje w sieci? Można się mocno zdziwić!

2023-03-30 12:31

W ostatnich miesiącach z wiadomych powodów dużo większą wagę przywiązujemy do oszczędności. Inflacja z pewnością dała się Polakom we znaki, jeśli spojrzymy choćby na ceny energii czy żywności. Podrożało wszystko i na wszystko zwracamy uwagę. Na pewno? Niewielu z nas pamięta o… subskrypcjach. Sprawdźcie, ile pieniędzy mogą pochłaniać rocznie.

Ile kosztują nas subskrypcje?

Sprawdzanie codziennych wydatków to norma dla wielu Polaków. Stosunkowo niewiele osób może sobie pozwolić na dużo mniej skrupulatne kontrolowanie swojego budżetu. W codziennym pędzie w momencie, kiedy szaleją ceny energii, odzieży, żywności i innych podstawowych dóbr często zapominamy o tym, ile wydajemy na… rozrywkę.  Subskrypcje już od dłuższego czasu są popularną formą płacenia za możliwość korzystania z określonych aplikacji czy usług. Polega ona na cyklicznym opłacaniu dostępu do danej witryny, gry bądź ulubionego serwisu bez umowy. Problem w tym, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele kosztują nas subskrypcje i jak w cichy sposób ograniczają nasz budżet.

Netflix, Spotify, YouTube. Ile kosztują najpopularniejsze subskrypcje w Polsce?

Warto oczywiście przytoczyć konkretne przykłady. Netflix jest jedną z najpopularniejszych platform streamingowych. Wykupując dostęp w danym pakiecie użytkownik zyskuje możliwość korzystania z ogromnej bazy filmów czy seriali.

Za pakiet podstawowy w jakości SD zapłacimy 29 zł miesięcznie. Pakiet standard w jakości HD przeznaczony dla dwóch osób to koszt 43 zł miesięcznie. Pakiet premium dla czterech osób pobierze z naszego konta 60 zł na miesiąc. Niewiele? Tak może się wydawać, ale zanim przejdziemy do sedna przyjrzyjmy się także innym, popularnym usługom.

Spotify to jeden z najbardziej, o ile nie najbardziej popularny serwis streamingowy oferujący dostęp do muzyki i podcastów. Za miesiąc korzystania ze Spotify w ramach oferty indywidualnej zapłacimy 19,99 zł. Pakiet „Duo” to koszt 24,99 zł, a za „Family” trzeba zapłacić 29,99 zł. Pakiet „Student” to koszt 9,99 zł na miesiąc.

Dysk Google to inna, popularna w Polsce usługa oferująca cykl rozliczenia miesięcznego. Dzięki dostępowi możemy przechowywać w chmurze konkretną ilość plików. I tak pakiet podstawowy, oferujący 100 GB kosztuje 8,99 zł w ujęciu miesięcznym. Za pakiet standardowy zapłacimy 13,99 zł. Oferta 2TB premium kosztuje 46,99 zł miesięcznie, a dostęp do 5TB premium to koszt 117,99 zł.

Innym, bardzo popularnym w sieci serwisem jest portal YouTube. Część osób korzysta z niego za darmo, ale irytują ich wszechobecne reklamy. Najlepszym sposobem na ich wyłączenie (zgodne z prawem) jest włączenie subskrypcji premium. Cena indywidualna – 32,99 zł za miesiąc. Rodzinna – 35,99 zł. Wiele osób, w tym miłośników sportu wykupuje także dostęp do platform oferujących takie treści. Za pakiet Viaplay Medium, który oferuje usługi sportowe trzeba zapłacić minimum 40 zł za miesiąc. Dostęp do platformy Canal + to koszt 49 zł, a sport w Eleven to wydatek rzędu 15,90 zł miesięcznie.

Warto wspomnieć także o miłośnikach gier. Podstawowa cena usługi Xbox Game Pass to koszt 40 zł miesięcznie, a PlayStation Plus w pakiecie Essential to koszt 37 zł.

Abonament za rok subskrypcji. Ile kosztuje? Ceny mogą szokować

Poznaliśmy już miesięczny koszt niektórych, popularnych usług subskrypcyjnych. Tak więc za Netflix w pakiecie podstawowym zapłacimy 348 zł rocznie (720 zł za pakiet premium). Spotify kosztuje 239 zł rocznie, Dysk Google – 107 zł, YouTube – 395 zł,  Viaplay – 480 zł, Canal + to koszt 588 zł, a za Eleven zapłacimy 190 zł. Xbox Game Pass w ujęciu rocznym to łączna cena 480, a PlayStation Plus – 444 zł.

Jeśli korzystamy z każdego z wymienionych pakietów w formie podstawowej (jeden pakiet telewizji) wówczas miesięczny koszt usług streamingowych wyniesie 170 zł miesięcznie.  Roczny koszt powyższych z jedną telewizją i jednym pakietem gier wyniesie 2049 zł. To oczywiście suma subskrypcji w formie podstawowej, czyli w niektórych przypadkach… ograniczonej.

Co jeśli jednak postanowimy skorzystać z innych, nieco bogatszych opcji? Okazuje się, że najwyższe pakiety mogą zabić nasz portfel. Korzystając z najdroższych ofert Netflixa, Spotify, Google Drive, Canal +, Xbox Game Pass i PlayStation Plus zapłacimy – 4,5 tys. złotych rocznie. Daje to kwotę prawie 400 zł miesięcznie.

Warto pamiętać, że to tylko dowolnie sformułowana, przykładowa cena subskrypcji. Wiele osób często wykupuje dużo bardziej skomplikowaną „kombinację” usług, których koszt może wynieść o wiele więcej.

Najlepsze memy o Krakowie. Te grafiki bawią do łez!

Pieniądze to nie wszystko Marek Budzisz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE