Grzegorz Mielczarek

i

Autor: WACLAW KLAG/REPORTER Grzegorz Mielczarek

wiadomości

Nowy rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na stanowisku zastąpi Dorotę Segdę

2024-04-22 15:49

Aktor dr hab. Grzegorz Mielczarek, prof. AST, został wybrany w poniedziałek przez kolegium elektorów na rektora Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie kadencji 2024-2028 – poinformowała uczelnia. Zastąpi on na tym stanowisku prof. Dorotę Segdę, która była rektorem uczelni przez dwie kadencje.

Grzegorz Mielczarek nowym rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Rektor elekt był jedynym kandydatem na to stanowisko. W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Uczelniana Komisja Wyborcza podała, że jego kadencja potrwa od 1 września 2024 roku do 31 sierpnia 2028 roku.

Jak poinformowała uczelnia w biogramie, dr hab. Grzegorz Mielczarek jest profesorem AST, aktorem, absolwentem Wydziału Aktorskiego Akademii Stuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie - dawniej PWST (2003). Za rolę w spektaklu dyplomowym „Maestro” w reżyserii Krzysztofa Globisza został wyróżniony nagrodami na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Warszawie.

Aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w latach 2003-2016, gdzie zadebiutował w 2001 r. rolą w spektaklu „Abelard i Heloiza” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. W latach 2017-2019 pracował w Teatrze Polskim w Warszawie, a od 2020 roku jest aktorem Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Od lat współpracuje z Krakowskim Teatrem Scena STU.

Z Uczelnią związał się już w czasach studenckich, kiedy pracował wolontaryjnie jako asystent m.in. prof. Krzysztofa Globisza i prof. Edwarda Linde-Lubaszenko. Obecnie prowadzi ze studentami zajęcia z przedmiotu „praca nad rolą klasyczną”. W latach 2008-2012 oraz od 2021 roku jest prodziekanem Wydziału Aktorskiego w Krakowie.

Współpracował z Tadeuszem Bradeckim, Andrzejem Domalikiem, Agnieszką Glińską, Krzysztofem Globiszem, Agatą Dudą-Gracz, Krzysztofem Jasińskim, Iwoną Kempą, Wojciechem Kościelniakiem, Magdaleną Łazarkiewicz, Agnieszką Olsten, Józefem Opalskim, Januszem Opryńskim, Barbarą Sass, Anną Smolar, Peterem Steinem, Jerzym Stuhrem, Arturem „Baronem” Więckiem czy Rudolfem Zioło.

Stworzył wiele wybitnych i wielokrotnie nagradzanych ról teatralnych i filmowych. Jest m.in. laureatem Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego.

Urządzenia, które pobierają najwięcej prądu. Wyłącz je z gniazdka, a oszczędzisz fortunę. Twój portfel ci za to podziękuję

Ogród Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie. Wielkie otwarcie obiektu