Ulewy w Małopolsce. Zalane domy, Zakopianka pod wodą. Premier odwiedził Głogoczów [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-07-19 8:59

Burze błyskawiczne przeszły w niedzielę nad Małopolską. Jedną z najbardziej poszkodowanych miejscowości jest Głogoczów w powiecie myślenickim. Pod wodą znalazło się tam około 100 posesji. Zakopianka była nieprzejezdna przez kilka godzin. Wieczorem w tych rejonach pojawił się premier Mateusz Morawiecki.

Ulewy w Małopolsce. Głogoczów pod wodą. Nieprzejezdna Zakopianka

Gwałtowne ulewy w Małopolsce. W niedzielę rano przez województwo przeszły burze błyskawiczne. Spowodowały nie tylko liczne wyładowania, ale również intensywne opady deszczu. Najgorzej sytuacja wyglądała w miejscowości Głogoczów w powiecie myślenickim. Tam wylała rzeka Głogoczówka, która przelała się m.in. przez Zakopiankę. Droga zablokowana była przez kilka godzin. Zalanych została około 100 posesji. Trudna sytuacja była również w Radziszowie pod Krakowem. Po południu front burzowy pojawił się w okolicach Nowego Sącza i Tarnowa.

Podtopienia w Chmielniku koło Rzeszowa

Głogoczów po ulewach: na miejscu pojawił się premier Morawiecki

W niedzielę późnym popołudniem w Głogoczowie odbył się sztab kryzysowy. Wziął w nim m.in. udział premier Morawiecki oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Następnie szef rządu udał się na miejsce powodzi. Przekazano już pierwszą pomoc dla poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozdysponowanych zostało 192 tysięcy złotych. Pieniądze mają dziś trafić na konto poszkodowanych.

W sumie w trakcie weekendu straż pożarna w Małopolsce interweniowała ponad 800 razy, najwięcej w powiecie myślenickim - 280 razy. Chodziło głównie o podtopienia budynków i wiatrołomów, zalane drogi i uszkodzone lub zerwane dachy. Ewakuowano wszystkie obozy harcerskie, które znajdowały się w tych rejonach.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?