Kraków cały w śniegu 2022. Tak wygląda stare miasto podczas zimy

i

Autor: Monika Sochacka Kościół Mariacki i pomnik Adama Mickiewicza w zimowej odsłonie

Gdzie wybrać się na zimowy spacer w Krakowie? Tajemnicze zaułki i nietypowe trasy spacerowe

2022-12-19 14:24

Gdzie wybrać się w Krakowie na zimowy spacer? Poza absolutnymi hitami, jak "spacer" na łyżwach w Parku Jordana czy zwiedzanie Ogrodu Świateł, proponujemy kilka innych, bardziej nietuzinkowych miejsc - niekoniecznie w plenerze - które warto odwiedzić o każdej porze roku, również zimą. Gigantyczny nosorożec, tajemnicze zaułki i nietypowe trasy spacerowe - to wszystko czeka na ciekawskich w Krakowie!

Zimowy spacer w Krakowie? Naturalnie!

  • Ogród Botaniczny UJ

Od niedawna Ogród Botaniczny UJ nie jest zamykany na zimę. Oznacza to, że nawet teraz - kiedy trzeba przedzierać się przez wysokie zaspy śniegu - można wybrać się na spacer zaśnieżonymi alejkami najstarszego takiego miejsca w Polsce. W ciszy i spokoju można nacieszyć oko przepięknym ogrodem w zimowej krasie.

  • Skałki Twardowskiego

Jedno z najpopularniejszych miejsc spacerowych w Krakowie. To unikalna ostoja przyrody w mieście. Uroczysko Skałki Twardowskiego znajduje się w odległości niespełna 3 km od centrum Krakowa. Teren spacerowy jest duży, znajduje się tu także wiele jaskiń i schronisk (np. 500 metrowa Jaskinia Twardowskiego). Z zachodniej części wzgórza, zagospodarowanej jako nowoczesny park, rozpościera się piękna panorama na Kraków.

  • Park Jordana i "lodowe alejki"

Park Jordana jest jednym z najpopularniejszych miejsc spacerowych i rekreacyjnych w Krakowie. Znajduje się w sąsiedztwie Błoń, znajdziemy tu miejsca na odpoczynek i zabawę. Zimą po parku można spacerować "na łyżwach", a to za sprawą lodowych alejek, wijących się między drzewami.

  • Planty

Niektórzy mogą uważać, że to banalna propozycja - wszak większość mieszkańców Krakowa Planty przeszła wzdłuż i wszerz, i to kilka razy. Jeśli jednak są osoby, którym nie zdarzył się klimatyczny, spokojny spacer wieczorową porą zaśnieżonymi alejkami w towarzystwie świateł latarni, muszą to nadrobić. Atutem jest to, że w każdym momencie można zboczyć z trasy i wstąpić do kawiarenki na ciepłą herbatę, kawę czy deser.

Gdzie na spacer w Krakowie zimą? Te miejsca trzeba poznać

Poznaj różnorodność krakowskich muzeów. Od najstarszego nosorożca po tajemnicze podziemia. Kiedy za oknem prószy śnieg i szczypie mróz, warto zaczerpnąć odrobiny kultury.

  • W odwiedzinach u najstarszego nosorożca włochatego świata

To jedna z muzealnych sensacji Krakowa i jeden z powodów, dla którego do Krakowa zjeżdżają się turyści z całego świata, czyli zachowane w całości (wraz z organami wewnętrznymi i tkankami miękkimi) ciało nosorożca włochatego sprzed 30 tysięcy lat. Obiekt zobaczymy w Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, przy ul. Świętego Sebastiana 9. To jedno z najcenniejszych okazów przyrodniczych na świecie.

  • Szlakiem zabytkowych piwnic

Piwnica pod Baranami czy Scena pod Ratuszem to początek. Pod kamienicami Starego Miasta działają liczne restauracje, kluby, teatry i kabarety. W rejonie Rynku Głównego takich piwnic jest ponad 100, a ich łączna powierzchnia to około 75 tys. mkw. By przekonać się, jak wielką tajemnicę skrywają krakowskie piwnice, wystarczy zejść do Podziemi Rynku (wejście przez Sukiennice od strony kościoła Mariackiego).

Warto zobaczyć także podziemia wieży ratuszowej (w podziemiach wieży swoją siedzibę ma Scena pod Ratuszem, należąca do Teatru Ludowego oraz kawiarnia). Kiedyś znajdowała się tam słynna Piwnica Świdnicka, gdzie serwowano liczne gatunki piwa i wina. Tuż obok natomiast, za murem, mieściła się... izba tortur.

  • Ogród Świateł

Nibylandia w centrum Krakowa: 30 instalacji świetlnych, tunele świateł, labirynt oraz wiele atrakcji multimedialnych takich jak np. tunel multimedialny, pokazy laserowe wraz z pełną oprawą dźwiękową. Świetlny świat zabiera w krainę bajek każdego, a pełna atrakcji forma narracji zachwyci i dużych, i małych.

Co robić w mieście zimą? Krakowskie trasy spacerowe

  • Historyczna trasa podgórska

Zarezerwuj dłuższą chwilę i odkryj drugą stronę Wisły. Trasa prowadząca od Rynku Podgórskiego przez park Bednarskiego po kopiec Krakusa zachwyci fascynatów miejskich spacerów.

Start - most Piłsudskiego – Bulwary Wiślane – Rynek Podgórski – kościół św. Józefa – plac Bohaterów Getta – ulica Józefińska – Fabryka Emalia Oskara Schindlera – Krzemionki – park Bednarskiego – kościół i fort św. Benedykta – kopiec Krakusa.

  • Trasa nowohucka

Nowa Huta jest miejscem szczególnym, w którym można połączyć na niewielkiej przestrzeni kilka różniących się i wzajemnie uzupełniających szlaków kulturowych. Nowa Huta fascynuje bogatą treścią.

Start: Kopiec Wandy – Centrum Administracyjne d. Huty im. Lenina – dworek Jana Matejki w Krzesławicach – osiedla Wandy i Willowe – opactwo oo. Cystersów w Mogile – kościół św. Bartłomieja – Szpital im. Stefana Żeromskiego – plac Centralny – aleja Róż – krzyż nowohucki – d. Kino Świt – Teatr Ludowy – kościół Arka Pana.

  • Krakowski Szlak Techniki

Dla małych i dużych. Szlak Techniki łączy 16 budowli i kompleksów, które powstały na przełomie XIX i XX wieku, ściśle związanych z rozwojem przemysłu i infrastruktury w Krakowie.

Dworzec Główny – browar rodziny Götzów – podkop Talowskiego i wiadukt kolejowy – Elektrownia Teatralna – Kuźnia Zieleniewskich – strażnica pożarnicza, ul. Westerplatte – wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką – przepust drogowy pod linią kolejową, ul. Miodowa – Elektrownia Krakowska – zajezdnia tramwajowa, ul. św. Wawrzyńca – Gazownia Miejska – most Podgórski – most Piłsudskiego – Bulwary Wiślane – Elektrownia Miejska w Podgórzu – Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

Ogród Świateł w Krakowie