Gdzie siadać w samolocie? Eksperci wskazali najlepsze miejsca

2022-09-29 12:42
samolot pasażerowie
Autor: Pixabay Gdzie najlepiej siadać w samolocie? Eksperci ujawnili bezpieczny punkt

Po odwołaniu obostrzeń pandemicznych zaczęliśmy znów podróżować – prywatnie i służbowo. Linie lotnicze odnotowują znaczący wzrost liczby pasażerów. Wielu z nich zadaje sobie pytanie, które miejsca w samolocie są najbezpieczniejsze? Okazuje się, że eksperci zbadali to i mają jednoznaczną odpowiedź. Gdzie najlepiej siadać w samolocie? Sprawdźcie.

Czy istnieją mniej i bardziej bezpieczne miejsca?

Ruch lotniczy na świecie wrócił do normy po pandemii. Statystyki pokazują, że do samolotów startujących w lipcu i sierpniu 2022 z polskich lotnisk wsiadło ponad dwa i pół miliona osób. Istnieje powszechna wiedza na temat tego, które miejsce dla pasażera jest najbezpieczniejsze w samochodzie. Nie jest tajemnicą, że jest to siedzenie z tyłu tuż za kierowcą, gdyż psychologicznie udowodniono, że w razie wypadku kierowca odruchowo „broni” swojej strony pojazdu. Czy miejsca mniej i bardziej bezpieczne są również w samolocie? Eksperci wykazali, że tak.

Gdzie najlepiej siadać w samolocie?

Zdaniem naukowców w razie wypadku najbezpieczniejsze miejsca w samolocie to te od środka korytarza. Skąd o tym wiemy? Portal Onet powołał się na "The Sun", który opublikował badania przeprowadzone przez Aviation Safety Network. Przeanalizowano w nich 65 katastrof lotniczych. Badania wykazały, które siedzenia były najbezpieczniejsze na podstawie wskaźników przeżycia. Okazało się, że fotele w środkowych rzędach w tylnej części samolotów są stabilniejsze i bezpieczniejsze. Śmiertelność pasażerów zajmujących te miejsca podczas wypadków wyniosła 28%, a na przykład tych siedzących bliżej kokpitu siedzenia bliżej kokpitu aż 44%. Co więcej, tylne siedzenia na środku, od korytarza, są również bardziej komfortowe dla osób zmagających się z chorobą lokomocyjną – te miejsca ze względu na układ samolotu (skrzydła i środek ciężkości) są najbardziej stabilne.

Czy można zarezerwować konkretne miejsce w samolocie?

Czy można wybrać samemu takie miejsce? Tak, choć nie zawsze. Na przykład linie LOT informują, że wyboru konkretnego miejsca można dokonać podczas zakładania rezerwacji lub później w opcji „zarządzaj rezerwacją”. Należy również pamiętać, że w zależności od wybranej taryfy wybór miejsc może być płatny. Jeżeli chcemy mieć pewność, że zajmiemy swoje upatrzone miejsce w samolocie, powinniśmy dokonać jego rezerwacji co najmniej 24 godziny przed odlotem. Wybór konkretnego miejsca na krótkodystansowych połączeniach kosztuje dodatkowo około 30 złotych, a na dłuższych trasach około 75 złotych

EXPRESS BIEDRZYCKIEJ Czy Putin użyje broni jądrowej? Ekspert mówi, co może nas czekać

Teksty chłopaków na podryw - czy potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 10
Czy jesteś może ratownikiem? Bo...
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE