
Baza
Jest to wyraz aprobaty dla czegoś lub kogoś, zgody na coś, pozytywnych emocji.

Betoniarz
Jest to absurdalne powiedzenia z dwóch krótkich filmów opublikowanych na YouTube w 2008 r., a po latach odkrytych na nowo. Odnosi się najprawdopodobniej do profesji, kojarzyć się też może z osobą otyłą. "Beton w języku potocznym kojarzy się ze stanem po paleniu marihuany, dawniej zaś z uporem, konserwatyzmem (beton partyjny)" – wyjaśnił prof. Wileczek.

Cringe (krindż)
W języku angielskim oznacza żenadę, wstyd, coś żenującego.

Essa
"Coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd "mieć essę"), czyli luz" – wyjaśniła członkini jury. Często występuje ono jako okrzyk radości lub triumfu i jest wykorzystywane jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie.

Gigachad
Oznacza osobę idealną, wzbudzającą podziw; to ktoś bardzo dobry w jakiejś dziedzinie lub coś co jest świetne, doskonałe.

Kto pytał?
Jak wyjaśniła członkini jury, jest to pytanie wyrażające brak zainteresowania treścią danego komunikatu; riposta o znaczeniu: nic mnie to nie obchodzi.

Łymyn
Spolszczone żartobliwe określenie kobiet zachowujących się nieracjonalnie. Ma współczesny odpowiednik powiedzenia: "Ach, te kobiety" z nutą pobłażliwości lub ironii.

Naura
Przekształcenie wyrażenia "na razie" i jego skrótu "nara". "W wymowie słowa naśladowany jest angielski akcent. Zwrot używany na pożegnanie: na razie, do zobaczenia, pa!" - wyjaśniła prof. Wileczek.

NPC
To wyrażenie oznaczające zwykłą, niewyróżniającą się osobę. "To ktoś, kto zachowuje się i ubiera jak inni, ale też ktoś, kto zachowuje się mechanicznie, dziwnie – jak postać z gry. Pochodzi ono od angielskiego. non-player character, non-playable character (NPC) – określenia z fabularnych gier wideo, w których oznacza postać sterowaną przez komputer, a nie innego gracza" – powiedziała członkini jury.

Odklejka
Oznacza stan oderwania od rzeczywistości lub osobę, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio.

Onuca lub ruska onuca
"Oznacza sprzymierzeńca Rosji w wojnie z Ukrainą, osobę, która usprawiedliwia działania agresora" – powiedziała członkini jury.

Pokemon
Oznacza osobę wyróżniająca się zbyt ekstrawaganckim, niecodziennym, kolorowym wyglądem. Jest to aluzja do postaci kolorowych stworów z gry komputerowej.

Rel
Znaczy "czuję to samo, mam tak samo, zgadzam się z tobą". "Jest to potwierdzenie tego, co mówił przedmówca (z jęz. ang. relatable)" – zaznaczyła prof. Anna Wileczek.

Robi wrażenie
To wyrażenie jest dosłownym lub ironicznym sposobem wyrażenia zdumienia lub podziwu. Jak wyjaśniła członkini jury, "powiedzenie nawiązuje do jednego z filmów, na którym youtuber zachwala duży, trzydziestocentymetrowy kebab, który robi wrażenie".

Siedemnaście
Lub też "hehe 17". Jest to żartobliwa, przekorna riposta na pytanie o wiek. Pytanie i odpowiedź: "Ile ty masz lat? Hehe, siedemnaście" to fragment piosenki wykonywanej przez grupę NATSU WORLD skupioną wokół youtuberki i influencerki Natsu. "Siedemnaście" może być też odpowiedzią na każde pytanie zaczynające się od ile", zaznaczyła członkini jury.

Sigma
Oznacza mężczyznę silnego, niezależnego, intrygującego, pewnego siebie i podziwianego, ale nieafiszującego się ze swoimi sukcesami.

Slay
Oznacza coś, co "wymiata", robi wrażenie, wzbudza podziw albo ktoś, kto imponuje, poraża, np. atrakcyjnym wyglądem.

Sus
Pochodzi od ang. "suspect" lub "suspicious". "Jest to skrót często używany przez miłośników "Among Us", gry wideo, odpowiednika znanej zabawy w mafię, która wielką popularność zdobyła w 2020 r." - wyjaśniła prof. Wileczek.

Twoja stara, twój stary
To określenie "twoja matka/twój ojciec". "Jest to dezaprobująca riposta na pytanie: kto pytał? lub na inną wypowiedź. Przed kilkunastu laty był to modny składnik dłuższych deprecjonujących zwrotów w rodzaju: twoja stara pierze w rzece. Rzadziej występuje w postaci męskiej. Pochodzi od ang. yer mum ucinającego dyskusję" – wskazała członkini jury.

UwU
Jest to emotikon oznaczający coś słodkiego, uroczego; ekspresja ciepłych emocji. Może być też ironiczną reakcją na coś, co odczuwa się jako "przesłodzone". W Internecie pojawia się od lat i pochodzi z tradycji japońskich emotikonów kaomoji, popularnych w kręgach fanów mangi i anime. Literę "U" należy kojarzyć z zamkniętymi oczami, a całość – z wyrazem błogości na twarzy.