Finlandia przystępuje do NATO. Turecki parlament zdecydował

i

Autor: NATO/Flickr.com

Wiadomości

Finlandia przystępuje do NATO. Przełomowa decyzja Turcji!

2023-03-31 0:03

Już niedługo kolejne państwo oficjalnie dołączy do NATO. W czwartek, 30 marca turecki parlament jednogłośnie ratyfikował przystąpienie Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Turcja była ostatnim państwem członkowskim, które procedowało zatwierdzenie fińskiej kandydatury.

NATO rośnie w siłę

Już niebawem kolejne państwo oficjalnie dołączy do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Mowa oczywiście o Finlandii, której proces akcesyjny trwał od maja ubiegłego roku. W czwartek, 30 marca parlament Turcji jednogłośnie ratyfikował przystąpienie Finlandii do NATO głosem 276 deputowanych.

Z zadowoleniem przyjmuję głos Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji, który zakończy proces przystąpienia Finlandii. Dzięki temu całe NATO będzie silniejsze i bezpieczniejsze – skomentował na Twitterze sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

Kandydatura Finlandii została wcześniej ratyfikowana przez 29 innych członków NATO. Przed Turcją takie działania poczynili Węgrzy, którzy uznali akcesję Helsinek w poniedziałek, 27 marca. Zakończony proces ratyfikacji skomentowała także premier Finlandii, Sanna Marin.

Wniosek Finlandii został już ratyfikowany we wszystkich krajach członkowskich. Finlandia zostanie członkiem NATO. Dziękuję wszystkim krajom za wsparcie podczas tego procesu. Jako sojusznicy otrzymujemy i dajemy bezpieczeństwo. Bronimy się nawzajem. Finlandia teraz i w przyszłości stoi po stronie Szwecji i popiera wniosek tego kraju o członkostwo – napisała na Twitterze Marin.

Podziękowania płyną także ze strony prezydenta Finlandii.

Chciałem podziękować wszystkim krajom za zaufanie i wsparcie. Finlandia będzie silnym i zdolnym sojusznikiem oddanym bezpieczeństwu sojuszu – napisał na Twitterze Sauli Niinisto.

Finlandia niebawem zostanie 31. państwem członkowskim Paktu Północnoatlantyckiego. Problemem wciąż pozostaje akcesja Szwecji, która jest nieustannie blokowana przez Ankarę i Budapeszt.

Najnowocześniejsi w branży? Johannes Eckerström z AVATAR / Eska Rock

ARCYTRUDNY quiz o... Muminkach! Sprawdź swoją wiedzę z dzieciństwa!

Pytanie 1 z 10
Buka w języku szwedzkim to:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE