Dzwon Zygmunta zabił w południe w Krakowie. O co chodzi? [WIDEO - 25.03.2020]

2020-03-25 15:16 NM
Dzwon Zygmunta
Autor: Ewa Sas, Radio Eska Dzwon Zygmunta

W środę, 25 marca w samo południe w Krakowie zabił Dzwon Zygmunta znajdujący się w Katedrze Królewskiej na Wawelu. Może go usłyszeć tylko w wyjątkowych dla Polaków chwilach. Dlaczego więc akurat rozbrzmiał teraz?

Posłuchaj, jak chronić się przed koronawirusem. Takie są zalecenia WHO. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Bicie dzwonów w Polsce odbywa się codziennie w różnych porach, m.in. na Anioł Pański w godzinach: 6, 12 i 18. W niektórych parafiach pojawiają się też nowe zwyczaje dotyczące pór dzwonienia jak np. 15 - w Godzinę Miłosierdzia.

W środę, 25 marca można było także usłyszeć ten najsłynniejsze w Polsce. Chodzi o Dzwon Zygmunta, znajdujący w Katedrze wawelskiej.

Dzwon Zygmunta: dlaczego zabił 25 marca 2020 roku?

Dźwięk dzwonów kościelnych rozbrzmiał w całym Krakowie. To pokłosie prośby abp. Marka Jędraszewskiego. Kapłan w ten sposób odpowiedział na apel papieża Franciszka, który wezwał wszystkich do wspólnej modlitwy, właśnie w środę, 25 marca. Ojciec Święty poprosił o odmówienie modlitwy "Ojcze Nasz".

Bardzo proszę, aby w najbliższą środę w południe zarówno w każdym kościele Archidiecezji Krakowskiej, jak i w prywatnych domach zostały odmówione w łączności z Ojcem Świętym modlitwy "Ojcze nasz" i "Anioł Pański". Proszę także, aby do tych modlitw dołączyły się dostojne dźwięki kościelnych dzwonów w naszych parafiach, począwszy od Dzwonu "Zygmunt" krakowskiej Katedry, głosząc wszystkim, że od chwili anielskiego zwiastowania i od "Fiat" Maryi, Dziewicy Przenajświętszej, sam Jednorodzony Syn Boży stał się Człowiekiem i zamieszkał między nami. On jest naszym Zbawicielem i naszym pokojem - zaapelował arcybiskup Marek Jędraszewski.

Dzwon Zygmunta: kiedy można usłyszeć jego bicie?

Dzwonu Zygmunta nie można usłyszeć bardzo często. Jego dźwięki w Krakowie rozbrzmiewają tylko podczas świąt kościelnych oraz w najważniejszych dla Polaków chwilach. Dzwon Zygmunta bił m.in. po śmierci i kanonizacji Jana Pawła II, katastrofie smoleńskiej, czy śmierci kardynała Franciszka Macharskiego.

Jego dźwięk może być słyszany nawet z ogległości 30 kilometrów.

Dzwon Zygmunta został odlany w Krakowie w 1520 roku specjalnie dla Katedry Królewskiej na Wawelu. Jego fundatorem był Zygmunt I Stary. Pierwszy raz zabrzmiał 13 lipca 1521 roku. Dzwon Zygmunta to jeden z najważniejszych symboli narodowych w Polsce.

Imprezy odwołane z powodu pandemii

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.