Niedziela handlowa

i

Autor: CANVA

Wiadomości

Dwie niedziele handlowe w miesiącu staną się faktem? Sejm podejmie wkrótce ważną decyzję

2024-05-17 16:12

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o możliwości wprowadzenia zmian, jeśli chodzi o aktualne funkcjonowanie niedzieli handlowych. Czy będą dwie niedziele handlowe w miesiącu? Wiele na to wskazuje, że ten projekt ma rację bytu. O wszystkim zadecyduje jednak Sejm w nadchodzących tygodniach.

Będą dwie niedziele handlowe w miesiącu? Sejm niebawem podejmie ważną decyzję

Posłowie Polski 2050 od dłuższego czasu chcą zmian w przepisach dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Na mocy ich nowego projektu miałaby zostać zwiększona liczba niedziel handlowych. Działalność miałaby być dozwolona w pierwszą i trzecią niedzielę w każdym miesiącu przy jednoczesnym rozszerzeniu uprawnień pracowniczych z tytułu pracy w niedzielę w postaci 200% wynagrodzenia za pracę w ten dzień oraz dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Zakaz handlu w niedziele zostanie zniesiony? Polska 2050 ma jasny plan

W przypadku wejścia w życie projektu nowelizacji, zakaz handlu w niedziele ma nie obowiązywać także w pierwszą niedzielę grudnia oraz kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, z wyjątkiem 24 grudnia. W przypadku Świąt Wielkanocnych handlowa ma być obowiązkowo niedziela poprzedzająca święto. Projekt ustawy o liberalizacji zakazu handlu w niedziele przygotowany przez posłów ugrupowania Polska 2050 oznaczałby powrót do 2018 roku, kiedy to obowiązywał stan przejściowy w tym zakresie i w każdym miesiącu były dwie niedziele handlowe.

Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w niedziele. Nie wszyscy je otrzymają

Pracownicy, którzy będą pracować w niedziele mogą liczyć na podwójne wynagrodzenie. Portal wiadomoscihandlowe.pl zwrócił jednak uwagę na fakt, że nie wszyscy na tym skorzystają. Wyższe wynagrodzenie otrzymają bowiem tylko pracownicy sklepów, w którym jak dotąd obowiązywał zakaz handlu w niedziele. Pracownicy chociażby stacji benzynowych, które aktualnie pracują we wszystkie niedziele, nie otrzymają dodatkowych środków.

Brytyjski portal ostrzega przed tymi przestępstwami. Kraków znalazł się w niechlubnym rankingu

Ścieki przy stopniu Dąbie w Krakowie