Druk 3D do walki z koronawirusem. Inżynierowie z Krakowa chcą drukować respiratory dla szpitali

2020-03-24 15:24 Kuba Paduch, Radio ESKA
Druk 3D na wojnie z koronawirusem. Inżynierowie z Krakowa chcą drukować respiratory dla szpitali
Autor: VentilAid Tak wygląda jeden z wydrukowanych respiratorów.

Coraz więcej szpitali walczących z pandemią koronawirusa skarży się na braki sprzętowe, brakuje między innymi respiratorów dla zarażonych pacjentów. Zespół inżynierski z Krakowa chce w tym pomóc.

Respirator za 200 złotych - to pomysł inżynierów z Krakowa. Będzie można stworzyć go na drukarce 3D w dowolnym miejscu, z łatwo dostępnych elementów.

Prototyp urządzenia jest sprawny i w pełni spełnia swoją funkcje mówi Bartosz Wilk z krakowskiej firmy Urbicum, na co dzień specjalizującej się w druku 3D.

Nasz główny konstruktor zaczął przeglądać dokumentację tego jak działają respiratory no i zaczęły się próby. Wydrukowano poszczególne elementy, no i tak powstał prototyp VentilAid, którego dokumentację udostępniliśmy do internetu. Niech ludzie na otwartej licencji na tym pracują - tłumaczy Wilk.

Wydrukowany respirator nie nadaje się jeszcze do użytku w szpitalach. Najpierw urządzenie musi przetestować personel medyczny, a następnie trzeba uzyskać zezwolenie na dopuszczenie prototypu do produkcji. Koszt profesjonalnego respiratora wynosi około 10 tysięcy złotych.

Jak bronić się przed koronawirusem. Posłuchaj zaleceń immunologów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Posłuchaj, co pacjent onkologiczny musi wiedzieć o koronawirusie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Imprezy odwołane z powodu pandemii

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.