Ten trik stosują producenci. Downsizing w polskich sklepach

i

Autor: pexels/screen Instragram katarzynabosacka Ten trik stosują producenci. Downsizing w polskich sklepach

Downsizing - czym jest? Tę metodę coraz częściej stosują producenci

2022-10-13 9:46

Czym jest downsizing? Tę metodę coraz częściej stosują producenci różnych produktów. Wielu klientów natomiast nie zwraca na to uwagi. Temat downsizingu poruszyła ostatnio Katarzyna Bosacka. Na co zwraca uwagę przy zakupach?

Downsizing - co to takiego?

Słyszeliście kiedyś określenie downsizingu? Czym ono jest? Spieszymy z odpowiedzią! Downsizing to nic innego jak celowe zmniejszanie wag lub ilości produktów w opakowaniu lub zawartości głównych składników przy pozostawieniu tej samej ceny. Oczywiście producenci nie informują o tym kupujących. Ważne jest to, że zjawisko downsizingu nie jest nowe. Występowało już ono wcześniej. Downsizing stosuje się w celu redukcji kosztów i zwiększenia zyskowności.

Ten trik stosują producenci. Downsizing w polskich sklepach

Wszystko wskazuje na to, że downsizing robi się coraz powszechniejszy także w polskich sklepach. Na ten problem zwróciła ostatnio uwagę Katarzyna Bosacka. Na swoim profilu na Instagramie opublikowała zdjęcia tych samych produktów, które mają różną gramaturę. Fotografie zostały nadesłane przez obserwatorów Bosackiej.

Ostatnio dostałam od Was bardzo dużo wiadomości i zdjęć, w których pokazujecie, że coraz więcej produktów zmniejsza swoją gramaturę, nie zmieniając przy tym ceny. Zobaczcie jacy Ci producenci są sprytni! - napisała w mediach społecznościowych.

Ekspertka w swoim wpisie zwraca uwagę na jogurty, makaron oraz soki warzywne. Każdy z nich ma mniejszą gramaturę niż jeszcze jakiś czas temu.

Na zmianę opakowań zwrócili też uwagę internauci. Pod wpisem na Instagramie pojawiło się mnóstwo komentarzy.

"To stary numer z lat 90 ubiegłego wieku. Zmniejszano masę netto produktu, żeby ukryć podwyżki cen. Kostka masła kiedyś miała 250g a od tamtego czasu ma 200g."; "To się nazywa ZŁODZIEJSTWO drożyzna i oszukiwanie na gramaturze wielu produktów"; "Czekolady wedla to teraz 80g. Dzieci były zniesmaczone. Cena prawie 5zł."; "Mleko Nestlé Nan było 800g. A teraz jest 650g. Oczywiście w tej samej cenie"

Łabędź Leonidas w tarapatach