„Mój Prąd 5.0”. Nowe dofinansowanie już do kwietnia. Wyniesie aż 58 tys. zł! Jak je zdobyć?

i

Autor: Zdj. Artur Szczepanski/REPORTER EN „Mój Prąd 5.0”. Nowe dofinansowanie już do kwietnia. Wyniesie aż 58 tys. zł! Jak je zdobyć?

Twoje finanse

Dopłaty do fotowoltaiki, kolektorów i pomp ciepła 2023. Rusza program "Mój Prąd 5.0"

2023-03-24 13:41

„Mój Prąd 5.0” - kolejna edycja programu ruszy już w kwietniu. Poinformowała o tym minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą ubiegać się o dofinansowanie fotowoltaiki, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Jak złożyć wniosek o świadczenie "Mój Prąd 5.0"? Jakie warunki trzeba spełnić? Ile można otrzymać pieniędzy w ramach programu?

„Mój Prąd 5.0”. Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki 2023?

Nabór wniosków w ramach programu "Mój Prąd" odbył się już czterokrotnie. Ostatni zakończył się 17 marca 2023 roku, jak informuje ministerstwo - z powodu wyczerpania się budżetu przewidzianego na wypłaty dotacji. Jednak już 19 marca minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w kwietniu 2023 zostanie uruchomiona kolejna edycja programu - „Mój Prąd 5.0”. Dofinansowania wypłacane w ramach programu mają na celu przeobrażanie domów jednorodzinnych w niskoemisyjne i efektywne energetycznie. Dobrą informacją jest także to, że program będzie rozszerzony - współfinansowanie obejmie:

  • zakup powietrznych i gruntowych pomp ciepła,
  • kolektorów słonecznych na ciepłą wodę,
  • mikroinstalacje fotowoltaiczne.

„Mój Prąd 5.0”. Ile wyniesie dofinansowanie? Jak złożyć wniosek?

Maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 58 tysięcy złotych i nie będzie opodatkowana (środki na finansowanie inwestycji pochodzą z Unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2). Ważnym jest, że wniosek można składać wyłącznie w formie elektronicznej - TUTAJ. Jeżeli instalacja została zakupiona na kredyt (ale tylko taki, który został udzielony na warunkach komercyjnych/rynkowych), a bank bezpośrednio opłacił fakturę, ubiegając się o dofinansowanie w ramach „Mój Prąd 5.0” można przedstawić potwierdzenie z banku o zapłaceniu faktury lub oświadczenie wykonawcy, że faktura została zapłacona w całości.

- Niezależnie od tego, czy dziś dom ogrzewany jest gazem, peletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej - zapowiedziała w niedzielę, 19 marca Anna Moskwa.

Wielkanoc 2023 będzie naprawdę droga. Ile zapłacimy za jajka, kiełbasę czy warzywa? [GALERIA]

Pogad@ne 23.03. Wybieramy pompę ciepła
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE