Dodatkowy personel medyczny będzie się szkolił w UJ by szczepić przeciwko COVID

2021-04-01 13:53
Dodatkowy personel medyczny będzie się szkolił w UJ by szczepić przeciwko COVID
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Szkolenia będą obejmowały między innymi ratowników medycznych, którzy również sami będą szkolić.

Prawie 800 osób zarejestrowało się na szkolenia Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19. Chodzi między innymi o krakowskich fizjoterapeutów i farmaceutów. Część teoretyczna jest już za nimi, teraz w kwietniu rozpoczną się szkolenia praktyczne.

Fizjoterapeuci, farmaceuci, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni. Takie osoby będą się szkoliły w Uniwersytecie Jagiellońskim z zakresu szczepienia przeciwko COVI-19. To pokłosie apelu Ministerstwa Zdrowia aby oprócz lekarzy i pielęgniarek szczepił Polaków także inny personel medyczny. Szkolenia teoretyczne online już się odbyły, teraz czas na praktykę.

Moduł praktyczny dotyczy samej techniki wykonywania szczepień w salach symulacji medycznych na wydziale nauk o zdrowiu. W tej chwili mamy już zarejestrowanych 780 osób. Zobowiązaliśmy się przeszkolić prawie 860 osób - mówi dyrektorka medycznego centrum kształcenia podyplomowego Collegium Medicum Profesor Barbara Gryglewska.

Szkolenia praktyczne będą podzielone na dwie części. Pierwsza to procedura użycia strzykawki.

Ta druga część dotyczy udzielania pomocy w sytuacji, kiedy by coś się wydarzyło, jakieś powikłanie po szczepieniu. Tutaj zaangażowani są głównie ratownicy medyczni, którzy mają przeszkolić w udzielaniu pierwszej pomocy, w przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej w sytuacji, gdyby doszło do tragicznego powikłania po szczepieniu - mówi Profesor Gryglewska.

Chodzi o wstrząs w przypadku, gdyby pacjent był uczulony na jakiś składnik szczepionki i nie poinformował o tym zespołu szczepiącego. Szkolenia mają potrwać do końca kwietnia. Oprócz tego, że szkolenia są dobrowolne to również całkowicie bezpłatne. Będą się odbywały w poniedziałki, soboty i niedziele.

Z koordynatorką szkoleń Profesor Barbarą Gryglewską rozmawiał nasz reporter Kuba Paduch:
Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram szczepień. Kiedy można się zaszczepić?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE