Dodatek węglowy. Ruszają kontrole. Kiedy spodziewać się wizyty urzędnika?

i

Autor: Marek BAZAK/East News Dodatek węglowy. Ruszają kontrole. Kiedy spodziewać się wizyty urzędnika?

Dodatek węglowy. Ruszyły kontrole. Kiedy spodziewać się wizyty urzędnika?

2023-02-18 9:05

Dodatek węglowy to pomoc od rządu w obliczu kryzysu energetycznego. Jednorazowo można otrzymać wsparcie 3 tys. zł dla gospodarstwa domowego. Okazuje się, że niektórzy dostaną też podwójny dodatek węglowy. Pojawiło się jednak wiele prób obejścia przepisów i właśnie dlatego rozpoczęto kontrole. Urzędnicy niczym kolędnicy odwiedzają nas w domach. Kiedy należy się ich spodziewać?

Dodatek węglowy. Kiedy urzędnik zapuka z kontrolą i co w przypadku, gdy go nie wpuścimy?

Ci, którzy złożyli wnioski o dodatek węglowy powinni spodziewać się wizyty urzędnika. Okazuje się, że może on zapukać do drzwi w każdej chwili i przeprowadzić terenowy wywiad środowiskowy. Kontrole rozpoczęły się już między innymi w Częstochowie i w Łodzi. Co ważne, przeprowadzane są one nawet w soboty. Bezwzględnie warto pamiętać, że niewpuszczenie urzędnika do mieszkania, automatycznie odbiera uprawnienie do dodatku. Kontrole są pokłosiem tego, że wiele o dodatek stara się wiele osób do tego nieuprawnionych lub takich, którzy próbują obejść przepisy. Portal legaartis.pl wylicza, że tym, którzy złożyli fałszywe wnioski o dodatek węglowy może grozić od pół roku do nawet 8 lat więzienia.

Dodatek węglowy. Ile pieniędzy można otrzymać?

Jednorazowe dofinansowanie w ramach dodatku węglowego wynosi 3000 złotych. Mogą go dostać gospodarstwa domowe, które jako główne źródło ogrzewania domu wykorzystują: piec kaflowy na paliwo stałe, kominek, kocioł na paliwo stałe, kozę kuchnię węglową, ogrzewacz powietrza czy trzon kuchenny. Aby otrzymać dofinansowanie do węgla w kwocie 3000 złotych, urządzenia muszą być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Okazuje się jednak, że są i tacy, którzy w wyniku rządowych zmian w ustawie, otrzymają podwójny dodatek węglowy. Podwójne dofinansowanie otrzymają te rodziny ze wspólnych gospodarstw domowych, które korzystają z oddzielnych źródeł ciepła zasilanych węglem lub te, które mają dwa wejścia do jednego budynku lub dwa budynki na jednej działce. 

Lodowata kąpiel morsów pod Bydgoszczą

QUIZ. Kto napisał te lektury? Nie zawiedź swojej polonistki!

Pytanie 1 z 25
Kto napisał "Krzyżaków"i "Potop"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE