Jednorazowy dodatek na paliwo - w kieszeniach Polaków nawet 3900 zł

i

Autor: Radio Eska Jednorazowy dodatek na paliwo - w kieszeniach Polaków nawet 3900 zł

Jednorazowy dodatek na paliwo. W kieszeniach Polaków zostanie nawet 3900 zł

2023-02-28 17:59

Obok dodatku energetycznego, dodatku węglowego czy różnych dodatków przeznaczonych dla rodziców dzieci, od 1 stycznia 2023 roku można również ubiegać się o dofinansowanie na paliwo ciekłe do ogrzewania domu, mieszkania czy wody. Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać ten jednorazowy dodatek? Sprawdźcie w naszym materiale!

Jednorazowy dodatek od 1 stycznia 2023. Czego dokładnie dotyczy?

Od 1 stycznia 2023 roku powróciła 23-procentowa stawka VAT na gaz, ciepło, prąd i paliwo. Jest to związane z wygaśnięciem wprowadzonych przez rząd tarcz antyinflacyjnych. O ile w przypadku horrendalnie wysokich do tej pory cen paliw na razie dużej różnicy nie widać, tak różnica - szczególnie dla gospodarstw domowych - odczuwalna jest w przypadku gazu, mimo tego, że jego ceny w 2023 roku uległy zamrożeniu (do poziomu cen z 2022 roku). Rząd przyjął ustawę gazową, która umożliwia otrzymanie dodatku na często stosowane w domach ciekłe paliwo - gaz ziemny. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dofinansowanie na paliwo gazowe? Liczą się przede wszystkim dwie kwestie.

Jednorazowy dodatek do gazu ziemnego. Kto może starać się o dofinansowanie?

Aby otrzymać pieniądze, należy korzystać z gazu jako paliwa do gotowania, podgrzewania wody czy ogrzewania. Drugim, podstawowym warunkiem jest miesięczny dochód, bowiem dofinansowanie przysługuje tym gospodarstwom domowym o najniższych dochodach:

  • jednoosobowe gospodarstwo domowe: 2100 zł miesięcznie na osobę,
  • wieloosobowe gospodarstwo domowe: 1500 zł miesięcznie na osobę.

Ile wyniesie dofinansowanie do gazu ziemnego? Jak się o nie ubiegać?

Warto dodać, że dodatek może otrzymać nie tylko indywidualne gospodarstwo domowe, ale też placówka, na przykład szkoła. Ile dokładnie wyniesie dofinansowanie? Dokładnie tyle, co podatek VAT. Dodatek będzie przyznawany w formie zwrotu równowartości jego stawki, zatem odliczyć będzie można 23%. Można się o to ubiegać dopiero po opłaceniu pierwszej faktury za gaz w bieżącym roku. Jakie dokumenty będą potrzebne?

  • pisemny wniosek o refundację VAT - należy go w urzędzie gminy,
  • umowa z przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi (lub kopia),
  • faktura potwierdzająca, że paliwo zostało dostarczone odbiorcy przez przedsiębiorstwo energetyczne, z którym podpisał umowę,
  • dowód opłacenia faktury,
  • zaświadczenie o dochodach.
Żyję z: Artur ma cukrzycę: “Sam prosiłem lekarzy, żeby amputowali mi nogę”

QUIZ: Rozpoznasz piosenki po fonetycznym zapisie tekstów?

Pytanie 1 z 12
"Jomaha, jomasoł. Aj kip it szajnin ewyrłer aj goł. Jomaha, jomasoł. Ajl bi holdin it forewer, stej łiw ju tugeder." - to piosenka zespołu Modern Talking. Która?

Polska gospodarka cofa się do czasów PRL?

Posłuchaj miażdżącej oceny znanego ekonomisty!

Listen on Spreaker.