kaloryfer

i

Autor: Dawid Olszewski Dodatek elektryczny 2022. Kto otrzyma? Kiedy ruszą wypłaty dofinansowania do prądu?

Dodatek elektryczny 2023. Dla kogo? Ile można dostać dodatku elektrycznego?

2023-01-31 11:14

Dodatek elektryczny 2023. Ile wynosi? Dla kogo dodatek elektryczny? O dopłatę do prądu będą mogły ubiegać się osoby, które swoje gospodarstwa domowe ogrzewają za pomocą energii elektrycznej, w tym wykorzystują pompy ciepła. Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny 2023? Wszystkie szczegóły na temat dodatku do prądu znajdziecie w tym materiale.

Dodatek elektryczny 2023 - co to jest?

Dodatek elektryczny, to kolejna propozycja od rządu, która ma pomóc w walce z kryzysem energetycznym. Projekt ustawy został przyjęty pod koniec września 2023 roku. Czym dokładnie jest to świadczenie? Dodatek elektryczny skierowany jest do gospodarstw domowych ogrzewanych za pomocą energii elektrycznej, w tym pomp ciepła. Dla kogo dopłata do prądu?

Dla kogo dodatek elektryczny 2023?

Jak wspomnieliśmy, dodatek elektryczny 2023 otrzymają osoby, które do ogrzania swoich gospodarstw domowych używają energii elektrycznej, w tym wykorzystują pompy ciepła. Co dokładnie to znaczy? Dla kogo dodatek elektryczny 2023?

Przez gospodarstwo domowe rozumie się:

  • osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą - gospodarstwo jednoosobowe
  • osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione, ale pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące - gospodarstwo wieloosobowe

Ile można dostać dodatku do prądu?

Jak podaje CIR, dodatek energetyczny 2023 będzie wynosić:

  • 1000 złotych
  • natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł

Ile osób skorzysta z dodatku elektrycznego 2023? Jak podaje CIR, z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł. Dodatek elektryczny jest wsparciem jednorazowym.

Jak otrzymać dodatek elektryczny 2023?

O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Co ważne, dofinansowanie do prądu można otrzymać tylko na jeden adres. Zgodnie z zasadą: jeden dodatek elektryczny na jeden adres.

Dodatek elektryczny: kiedy złożyć wniosek?

Od kiedy można składać wnioski na dodatek elektryczny? Kiedy otrzymamy dofinansowanie do prądu? Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego można składać od 1 grudnia 2022 r. do dnia 1 lutego 2023 r. Wnioski o wypłatę dofinansowania do prądu złożone po dniu 1 lutego 2023 r. gmina pozostawi bez rozpoznania. Dodatek elektryczny będzie wypłacany do 31 marca 2023 roku.

Dodatek elektryczny to nie jedyne świadczenia. Na co jeszcze można liczyć od rządu?

Dodatek elektryczny to nie jedyne działanie rządu w ostatnim czasie wobec kryzysu energetycznego. Obywatele mogą starać się także o:

  • dodatek węglowy - 3 tysiące złotych
  • dodatek na pelet lub inny rodzaj biomasy - 3 tysiące złotych
  • dodatek do drewna (kawałkowego) - tysiąc złotych
  • dodatek do gazu - 500 złotych
  • dodatek do oleju opałowego - 2 tysiące złotych
Ratownicy Medyczni z Przemyśla wygrali batalię sądową z dyrektorem Stacji Pogotowia