Do czego służy guzik na pasie bezpieczeństwa w aucie? Jego zastosowanie cię zaskoczy!

i

Autor: Radio Eska Do czego służy guzik na pasie bezpieczeństwa w aucie? Jego zastosowanie cię zaskoczy!

Ciekawostki

Do czego służy guzik na pasie bezpieczeństwa w aucie? Jego zastosowanie cię zaskoczy!

2023-03-31 15:31

Zapinanie pasów bezpieczeństwa powinno być odruchem każdego, kto wsiada do samochodu. Kierowca, który sam nie ma zapiętych pasów, a także nie dopilnuje pasażerów, naraża się na mandat w wysokości 100 zł i od 2 do 4 punktów karnych. O tym na szczęście wie coraz więcej osób, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, do czego służy guzik na pasie umiejscowiony tuż przed klamrą. Dowiecie się tego z naszego materiału.

Tajemniczy guzik na pasach bezpieczeństwa. Do czego służy?

Można przypuszczać, że mały, czarny, plastikowy guzik znajdujący się na pasach, które zapinamy w aucie nie pełni istotnej funkcji. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Gdy mamy zapięte pasy, znajduje się on na wysokości brzucha i uda. Gdy odpinamy pas, mechanizm automatycznie go zwija. Plastikowy guziczek jest bardzo przydatny, ponieważ właśnie dzięki niemu klamra pasa pozostaje na swoim miejscu i jest pod ręką, gdy wsiadamy do auta. Stanowi bowiem coś w rodzaju stopera przed wciągnięciem klamry do mechanizmu, w którym znajduje się zwinięty pas.

Dlaczego zawsze należy zapinać pasy w samochodzie? Są ważniejsze przyczyny niż mandat

Warto wiedzieć, że zapięte pasy bezpieczeństwa co najmniej dwukrotnie zwiększają szanse przeżycia wypadku w samochodzie. Policja instruuje również, że pasy wiążące kierowcę z autem umożliwiają lepsze wyczucie ruchów pojazdu i precyzję kierowania. Prawidłowo zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy powinien opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha. Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku, bez tendencji do zsuwania się z ramienia.

- W chwili zderzenia auta z nieruchomą masywną przeszkodą z prędkością około 50 km/h., na ludzi wewnątrz auta działa ogromna siła przeciążenia; osoba o wadze ciała 75kg przez moment ma „masę zderzeniową” około 3750 kg. Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się takiej sile i zostanie rzucony na deskę rozdzielczą, albo wyrzucony przez okno i jego ciało ulegnie zmiażdżeniu, chyba, że powstrzymają je dobrze zapięte pasy - informuje policja.

Jarmark Wielkanocny w Krakowie

ARCYTRUDNY quiz o... Muminkach! Sprawdź swoją wiedzę z dzieciństwa!

Pytanie 1 z 10
Buka w języku szwedzkim to:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE