Dni Owada na Uniwersytecie Rolniczym

i

Autor: Paweł Chudzio Dni Owada na Uniwersytecie Rolniczym

Dni Owada na Uniwersytecie Rolniczym

2022-05-29 11:43

„Nie pozwólmy im zginąć” - pod takim hasłem odbywają się dwudzieste Ogólnopolskie Dni Owada w Uniwersytecie Rolniczym. Można zobaczyć polskie i egzotyczne owady. Od chrząszczy, przez straszyki, pszczoły, aż po węże i pająki. Niektóre można wziąć na rękę, a inne nawet zjeść.

To jest najliczniejsza grupa zwierząt. Jest opisanych milion gatunków owadów, a pewnie jest z siedem razy tyle. Robimy tę imprezę po to by pokazać ludziom, że to my żyjemy koło owadów. My ich nie widzimy, ale one są wszędzie. Na każdego z nas przypada przynajmniej 250 - 300 milionów sztuk owadów na świecie, więc kto kogo koło żyje - mówi pomysłodawca i organizator Dni Owada prof. Kazimierz Wiech.

Pod czas Dni Owada można zobaczyć kolekcje żywych owadów egzotycznych i krajowych – szkodników spiżarni, owadów wodnych, koprofagów, owadów społecznych, leśnych i drapieżnych. Można też zobaczyć z bliska jak wygląda praca pszczół w ulu. Są też rośliny i zwierzęta owadożerne, a obok tego nawet pająki i węże. I właśnie węża zbożowego można pogłaskać i założyć na szyję.

Dni Owada odbywają się jeszcze w niedzielę w budynku Wydziału Leśnego UR przy al. 29 Listopada.

QUIZ. Znani o Polakach. Te teksty przeszły do historii!

Pytanie 1 z 10
Kto to powiedział: "Z pewnością byśmy przywrócili karę śmierci. Referendum to nie jest najlepszy pomysł w kraju, w którym żyje 80 proc. idiotów"