Dlaczego w dniu pogrzebu Benedykta XVI nie obowiązuje żałoba? Powód zaskakuje!

i

Autor: PAP/EPA/VATICAN MEDIA Dlaczego w dniu pogrzebu Benedykta XVI nie obowiązuje żałoba? Powód zaskakuje!

Dlaczego w dniu pogrzebu Benedykta XVI nie obowiązuje żałoba? Powód zaskakuje!

2023-01-05 7:51

W czwartek, 5 stycznia o godz. 9.30 na placu Świętego Piotra w Watykanie odbędą się uroczystości pogrzebowe emerytowanego papieża Benedykta XVI. Zaskoczeniem jest, że ten dzień nie jest dniem żałoby w Watykanie. Dlaczego? Sprawdźcie w naszym materiale.

Watykan: w dniu pogrzebu Benedykta XVI nie obowiązuje żałoba

Dlaczego czwartek, 5 stycznia nie jest ogłoszony dniem żałoby? Okazuje się, że jest ona ogłaszana tylko w przypadku śmierci urzędującego papieża - wyjaśniono. Otwarte normalnie będą watykańskie urzędy, a ich pracownicy, którzy chcą wziąć udział w mszy pod przewodnictwem Franciszka, mogą to zrobić pod warunkiem, że będzie zagwarantowane niezbędne funkcjonowanie tych instytucji - powiedział dziennikarzom dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

- To wymowny przekaz, jaki Stolica Apostolska chce dać światu przypominając, że nie jest to śmierć panującego papieża - podkreśla włoski dziennik „Il Fatto Quotidiano”.

Historyczny dzień w Stolicy Apostolskiej

Zwraca się uwagę na praktyczne aspekty tego wyjątkowego dnia i historycznej ceremonii pogrzebowej. Supermarket na terenie Watykanu będzie zamknięty podczas mszy i zostanie otwarty po jej zakończeniu. Muzea Watykańskie zostaną otwarte o godzinie 14.00, gdy w rejonie placu Świętego Piotra przestanie obowiązywać czerwona strefa najwyższych środków bezpieczeństwa.

Pogrzeb Emiliana Kamińskiego. Artystę żegnały tłumy.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Gdzie leży ten kraj? "Jest Hiszpania za górami..."

Pytanie 1 z 10
Gdzie jest położona Turcja?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE