impreza

i

Autor: pexels Airbnb zapewnia - koniec z szaleństwem do białego rana

Cisza nocna w Sylwestra: czy obowiązuje? Czy dostaniemy wtedy mandat?

2021-12-29 13:10

Cisza nocna w Sylwestra. Czy obowiązuje? Sylwestra wiele osób spędzi na tzw. "domówkach". Imprezom często towarzyszą głośna muzyka czy donośne rozmowy, które mogą przeszkadzać sąsiadom. Co w takim wypadku? Czy cisza nocna obowiązuje w Sylwestra?

Spis treści

  1. Cisza nocna - czym jest? Czy w Sylwestra obowiązuje cisza nocna?
  2. Cisza nocna w Sylwestra. Czy obowiązuje?
  3. Rewolucja w kodeksie pracy 2022. Obowiązkowe testy i krótsze zasiłki. Co jeszcze? [LISTA]

Cisza nocna - czym jest? Czy w Sylwestra obowiązuje cisza nocna?

Cisza nocna - z tym określeniem spotkał się każdy z nas. Czym jest? Cisza nocna to przedział czasowy pomiędzy godziną 22.00, a 6.00. Zaznaczmy jednak, że w przepisach nie ma pojęcia "ciszy nocnej". To kwestia umowna. To czas, w którym powinniśmy udać się na odpoczynek nocny. A tego nie mogą zakłócać hałasy. Jednak za zakłócanie spokoje można zostać ukaranym z art. 51 kodeksu wykroczeń. Zapis ten nie odnosi się dokładnie do pory nocnej, ale w przypadku ciszy nocnej można go zastosować.

Dodajmy, że cisza nocna jest regulowana przez wspólnotę mieszkaniową. Polskie prawo podkreśla, że zakłócanie spokoju nie jest ograniczone w żadnym wymiarze czasowym. Istotny jest tu art. 144 kodeksu cywilnego, który mówi o tym, że uciążliwe dla sąsiada zachowania nie powinny powodować zakłóceń "ponad miarę". Mówiąc prościej, nie ma jasnych przesłanek, jakie zachowania są uciążliwe i jeśli wszczęte zostanie postępowanie w sprawie zakłócania ciszy nocnej, to będzie ono traktowane indywidualnie.

Jan Krzysztof Duda piątym szachistą świata

Cisza nocna w Sylwestra. Czy obowiązuje?

Czy cisza nocna obowiązuje w Sylwestra? Czy możemy zostać ukarani za jej zakłócanie? Opierając się na wspomnianych przepisach, spokoju nie możemy zakłócać w każdy dzień roku. Jeśli tak rozumiemy ciszę nocną - to obowiązuje ona również w Sylwestra. Jeśli będziemy głośno puszczać muzykę, sąsiedzi mogą poprosić o jej ściszenie. Taka sytuacja może też skończyć się interwencją policji.

Jak podkreślała w rozmowie z nami Anna Wolak-Gromala z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, "nie ma przyzwolenia na łamanie przepisów i zakłócanie porządku publicznego, czy też niszczenie mienia".

Co roku, w noc sylwestrową patrole policji, pilnują czy nie dochodzi między innymi do zakłócania porządku publicznego, o którym mówi art. 51 kodeksu wykroczeń. Policjanci podejmują więcej interwencji, a o tym jak zakończy się dana interwencja, decydują oni sami. Za zakłócanie porządku publicznego, czyli złamanie przepisów wspomnianego artykułu grozi mandat karny w wysokości do 500 zł bądź sporządzenie wniosku o ukaranie do sądu - komentuje Anna Wolak-Gromala z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Oznacza to, że jeśli nasza "domówka" będzie zbyt uciążliwa dla sąsiadów, to niestety musimy liczyć się z mandatem. Warto uprzedzić więc wcześniej, jeśli planujemy większą imprezę na naszym mieszkaniu. Być może wtedy sąsiedzi spojrzą na nas łaskawszym okiem.

Rewolucja w kodeksie pracy 2022. Obowiązkowe testy i krótsze zasiłki. Co jeszcze? [LISTA]