Czy w Krakowie powstanie muzeum HERstorii Sztuki?

2021-11-04 21:41
Kossakówka
Autor: Zygmunt Put/wikipedia.org

Ponad 1000 podpisów udało się zebrać pod petycją o utworzenie w Krakowie Muzeum HERstorii Sztuki. Nowa instytucja miałaby być poświęcona sztuce i historii kobiet.

Zdaniem inicjatorek,  Kraków jest pełen opowieści o niezwykłych kobietach, które są dobrze opracowane. 

Wyszłyśmy od historii krakowianek, od historii bardzo lokalnej, bo też jesteśmy krakowiankami. Mówimy tutaj o instytucji miejskiej, więc ten kontekst wydaje nam się bardzo ważny i tez uważamy, że to się bardzo wpisuje w politykę miasta, gdzie prowadzone są np. akcje pod hasłem "Krakowianki siłą miasta" - mówi przekonuje  Joanna Warchał-Beneschi. 

Jako potencjalną lokalizację, autorki umysłu proponują przejętą przez miasto Kossakówkę. 

Urzędnicy przyznają, że powstanie instytucji o podobnym profilu nie ma większego sensu, bo te instytucje realizują już program postulowany przez inicjatorki. Kategorycznie nie zgadzają się również na lokalizację takiej placówki w willi niegdyś należącej do Kossaków.

W zasadzie większość instytucji kultury naszego miasta poświęca  swoje działania programowe wątkom herstorycznym. Wystarczy odwiedzić niedawno uruchomioną wystawę sztuki XX i XXI wieku, by zobaczyć, jak silną rolę mają w historii polskiej sztuki, ale i inicjatywy KBF, MOCAK-u, NCK, szlak kobiet, który inicjuje pełnomocniczka ds. równego traktowania. Co do lokalizacji. Nie ma możliwości ulokowania promowanego muzeum ani w ogrodzi przyległym do willi, ani w samej Kossakówce. To na tym terenie niemożliwe i wprowadza w była∂, powoduje taką dużą niezręczność w odbiorze całej sytuacji. Nie można planować na czyimś terenie swojej idei - wyjaśnia Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury. 

Według planów MOCAK-u, do którego należy Kossakówka, budynek ma zostać wyremontowana do 2024 roku, a otwarty dla mieszkańców rok później.

Marcinek ma już nową rodzinę

Czy rozpoznasz polskie miasto po starówce?

Pytanie 1 z 10
Jakie to miasto?
Jakie to miasto?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE