Cmentarz

i

Autor: Pixaby

Koronawirus: czy mogę iść na cmentarz? Czy są one otwarte? [INFORMATOR]

2020-04-09 8:51

W okresie Wielkanocy wiele osób udaje się na cmentarze, by uporządkować przed świętami groby swoich bliskich. Czy możemy to robić w czasie pandemii koronawirusa? Czy cmentarze są otwarte? Dowiecie się wszystkiego w naszym materiale.

Wielkanoc w tym roku będzie wyjątkowa. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wielu rodzin. W Polsce obowiązuje zakaz przemieszczania się. Z domu możemy wychodzić tylko w najpotrzebniejszych sprawach jak: podróż do pracy, zrobienie zakupów, czy udanie się do apteki.

Czy cmentarze w Krakowie są otwarte?

Cmentarze w Krakowie są otwarte, nie jest to jednak czas na wizyty. Zarząd Cmentarzy Komunalnych apeluje:

Stosujmy się do obowiązujących ograniczeń, odłóżmy odwiedziny grobów na później – na czas, kiedy będzie już bezpiecznie - czytamy na stronie ZCK.

Czy mogę iść na cmentarz?

Zgodnie z rządowym zarządzeniem przemieszczanie się osób w sytuacjach, które nie są konieczne dla naszego życia, jest zabronione. Wizyta na cmentarzu nie jest czynnością niezbędną. W okresie Wielkanocy powinniśmy więc zrezygnować z uporządkowania grobu.

Co z pogrzebami?

Obecnie w pogrzebie może uczestniczyć zaledwie pięć osób plus sprawujący posługę. Rozporządzenie obowiązuje od 1 kwietnia.

Czy zakaz wizyt na cmentarzu obowiązuje wszystkich?

Nie, od rządowego rozporządzenia są wyjątki:

  • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych
  • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. z 2019 r. poz. 1950 i 2128), a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych
  • wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu
  • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych

Koronawirus. Posłuchaj o faktach i mitach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Posłuchaj, jak dbać o dłonie w obliczu koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Wirtualne podróżowanie: zamki Małopolski warte odwiedzenia po pandemii
Sonda
Czy zamierzasz pójść w Wielką Niedzielę do kościoła?