Czy maseczki przestaną być obowiązkowe? Minister Zdrowia na dniach ma podjąć taką decyzję!

i

Autor: Pixaby Czy maseczki przestaną być obowiązkowe? Minister Zdrowia na dniach ma podjąć taką decyzję!

Czy maseczki przestaną być obowiązkowe? Minister Zdrowia na dniach ma podjąć taką decyzję!

2020-05-25 11:26

Czy maseczki przestaną być obowiązkowe? Wiele na to wskazuje. Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski dziś (25 maja) lub jutro ma podać dokładną datę, kiedy zostanie zniesiony obowiązek zakrywania twarzy. Nie dotknie to jednak wszystkich województw. Czy w Krakowie i Małopolsce ściągniemy maseczki? Wszystkiego dowiecie się na krakow.eska.pl.

Spis treści

 1. Obowiązek zakrywania twarzy. Do kiedy będzie obowiązywać?
 2. Czy maseczki przestaną być obowiązkowe?
 3. Obowiązek zakrywania twarzy. Czy w Krakowie ściągniemy maseczki?
 4. Czy maseczki nie będą obowiązkowe w Krakowie?
 5. Obowiązek noszenia maseczek. Gdzie nie będzie trzeba ich nosić?

Obowiązek zakrywania twarzy. Do kiedy będzie obowiązywać?

Przypomnijmy, że od 16 kwietnia w Polsce mamy obowiązek zakrywania twarzy podczas wychodzenia z domu. Może nam posłużyć do tego maseczka, szalik, bądź chusta. Jeśli się do niego nie zastosujemy, może grozić nam upomnienie, mandat, a nawet wniosek o ukaranie do sądu. W Krakowie od momentu wprowadzenia przepisu o obowiązkowym zakrywaniu twarzy wystawiono ponad 200 mandatów.

Do kiedy mamy obowiązek zakrywania twarzy? Minister Zdrowia początkowo mówił, że do momentu wynalezienia szczepionki. To może potrwać jednak jeszcze długi czas. W poniedziałek, 25 maja pojawiło się światełko w tunelu.

Czy maseczki przestaną być obowiązkowe?

Łukasz Szumowski w programie "Graffiti" na antenie Polsat News zdradził, że jest szansa na to, że niedługo pożegnamy się z maseczkami. Mogłoby to nastąpić już na początku czerwca. Dokładna data ma zostać podana dziś (25 maja, poniedziałek) lub jutro (26 maja, wtorek). Nie oznacza to jednak, że ściągniemy je całkowicie. Maseczki prawdopodobnie wciąż będzie trzeba nosić w miejscach publicznych m.in.:

 • w komunikacji publicznej
 • w sklepach, galeriach handlowych

Obowiązek zakrywania twarzy. Czy w Krakowie ściągniemy maseczki?

Obowiązek zakrywania twarzy ma jednak nadal obowiązywać w trzech województwach.

Mamy tak naprawdę trzy województwa, które mają taki wskaźnik zakażeń powyżej 1 i tam możliwe, że będzie konieczność utrzymania obowiązku noszenia maseczek. W reszcie województw ten wskaźnik jest poniżej jedności, co oznacza, że liczba zakażeń spada - powiedział minister zdrowia.

Chodzi o województwa:

 • Śląskie
 • Mazowieckie
 • Wielkopolskie

W tych regionach liczba zachorowań wciąż jest bardzo wysoka.

Czy maseczki nie będą obowiązkowe w Krakowie?

Wygląda więc na to, że w Krakowie i Małopolsce już wkrótce maseczki nie będą obowiązkowe. W ostatnim raporcie sanepidu w naszym regionie nie potwierdzono ani jednego przypadku zachorowań na COVID-19. W Małopolsce jest też 725 ozdrowieńców (stan na 25 maja). Koronawirusa potwierdzono u 1171 osób (stan na 25 maja).

Obowiązek noszenia maseczek. Gdzie nie będzie trzeba ich nosić?

Maseczek nie będzie trzeba nosić prawdopodobnie:

 • na ulicy
 • w parkach
 • na bulwarach

Szczegóły poznamy jednak na konferencji Ministra Zdrowia.

Posłuchaj, i poznaj cztery proste ćwiczenia, które pomogą odreagować stres. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Rozmawiamy z rekordzistą Guinnessa w trialu rowerowym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE