piesek schronisko

i

Autor: Schronisko Bełchatów

Czy Kraków będzie miastem przyjaznym zwierzętom?

2020-08-19 16:53

Rezygnacja z kolców odstraszających gołębie, instalacja poideł dla zwierząt czy przejmowanie opieki nad bezdomnymi zwierzętami przez pacjentów DPS-ów. To tylko kilka z 15 postulatów z obywatelskiego projekcie uchwały w sprawie poprawy sytuacji zwierząt w Krakowie.

Krzysztof Kwarciak, ze stowarzyszenia Ulepszamy Kraków i jednocześnie autor projektu uważa, że zwierzęta nie mają się w Krakowie dobrze.

Wiele zwierząt cierpi, wiele zwierząt ma problem z przetrwaniem, Kraków zmienia się w biologiczną pustynię przez degradację środowiska naturalnego, przygotowaliśmy 15 postulatów, które mają zmienić podejście miasta do zwierząt, chcemy, żeby zajęto się tym problemem w sposób kompleksowy - wyjaśnia. 

Listę postulatów otwierają propozycje dotyczące poprawy sytuacji dziko żyjących kotów. Autorzy uchwały postulują, by na stałe wpisać do miejskiego programu walki z bezdomnością zwierząt zakupy budek czy zapewnianie odpowiedniej ilości karmy, podawanej przez zweryfikowanych wolontariuszy, a także opiekę weterynaryjną. Istotnym postulatem jest zakaz udostępniania miejskich działek pod działalność cyrków, a także wprowadzenie obostrzeń dotyczących funkcjonowania popularnych dorożek.

Wielu woźniców niestety traktuje konie jak maszynki do zarabiania pieniędzy i to powinno się zmienić - mówi Krzysztof Kwarciak.

Jego zdaniem, miasto w należących do siebie budynkach powinno również zrezygnować z kolców odstraszających gołębie z parapetów, a także zadbać o dostęp do wody dzikim zwierzętom. W tym celu w różnych miejscach powinny być rozstawione specjalne poidła. Miasto mogłoby również udostępniać ogłoszenia o zwierzętach do adopcji w swoich kanałach komunikacji. 

Jadwiga Osuchowa, prezeska Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami stwierdza, że bardzo istotnym elementem projektu jest zapis mówiący o bezdomnych kotach, których sytuacja jest wyjątkowo trudna.

Poszerzenie pomocy dla kotów jest bardzo ważne. Nie wiem, dlaczego te zwierzęta są tak bardzo nielubiane przez krakowian i dlaczego przejawia się to agresją wobec nich - zżyma się.

Dodaje, że kluczowa jest również rola edukacji. Autorzy projektu uchwały chcą, by w krakowskich szkołach organizowane były zajęcia m.in. z kształtowania empatii wobec czworonogów, a uczniowie mieli szansę na zwiedzanie schroniska przy ul. Rybnej. 

Stowarzyszenie zbiera obecnie podpisy pod projektem uchwały. Gdy te uda się zebrać, dokument trafi pod głosowanie Rady Miasta, która zajmie się niem najprawdopodobniej jesienią.

Podpisy pod projektem uchwały można składać na stronie Stowarzyszenia.

Posłuchaj o naturalnych afrodyzjakach, zapewnią płodność i lepszy seks. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Pierwszy pacjent wyleczony osoczem ozdrowieńca

Jak długo przetrwałbyś jako bohater horroru?

Pytanie 1 z 10
Pukasz do drzwi mieszkania swojej drugiej połówki, ale okazuje się, że drzwi są otwarte, a w domu nikt nie odpowiada. Co robisz?