Południk zerowy

i

Autor: Mariusz Meus

Czy Kraków będzie miał swoje Greenwich?

2021-12-23 17:28

Grupa geodetów zapaleńców chce upamiętnienia na terenie Wesołej krakowskiego południka zerowego, wyznaczonego w 1795 roku przez krakowskiego astronoma Jana Śniadeckiego.

Mariusz Meus autor pomysłu tłumaczy, że choć południk w oficjalnych dokumentach funkcjonuje od XVIII wieku, to wytyczony został został dużo wcześniej  przez astronomów Akademii Krakowskiej. Okazuje się, że był kluczowy dla rozwoju tej dziedziny nauki. 

Korzystał z niego Mikołaj Kopernik, pisząc "O obrotach sfer niebieskich".  To też dowód na to, że Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie, jest oparte właśnie o krakowski południk zerowy - stwierdza. 

Dodaje, że wyznaczenie przebiegu południka zerowego może być sporym magnesem przyciągającym mieszkańców i turystów do zrewitalizowanych obiektów Wesołej. 

To obiekt o ogromnym potencjale, który może całkowicie odmienić wizerunek Wesołej z dzielnicy szpitalnej na dzielnicę edukacji i nauki. Nawiążmy do tej słynnej atrakcji Londynu, czyli południka zerowego w Greenwich i również oznaczyć przy naszym krakowskim obserwatorium astronomicznym linię tego południka - mówi. 

Justyna Wójtowicz, aktywistka z Kolektywu Wesoła przyznaje, że pomysł upamiętnienia południka zerowego to strzał w dziesiątkę. 

Wydaje mi się to bardzo ciekawe, my jako Kolektyw wspieramy takie oddolne inicjatywy mieszkańców, zresztą sami jesteśmy taką inicjatywą. Myślę, że będzie to taki element, który będzie przyciągał i turystów i mieszkańców i dzieci - mówi. 

A Uniwersytet Jagielloński planuje oznaczenie przebiegu południka zerowego na terenie Ogrodu Botanicznego. 

Poradnik Zdrowie: Żyję z rakiem piersi

QUIZ. Jak dobrze znasz świąteczne hity? Last Christmas to nie wszystko! Komplet punktów w tym quizie to wyzwanie

Pytanie 1 z 10
1. Na początek coś prostego. Który utwór, grany przez rozgłośnie radiowe już w listopadzie, zwiastuje rychłe nadejście Bożego Narodzenia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE