wojsko

i

Autor: Maciej Uszko

Ćwiczenia wojskowe 2023 w Krakowie. W stolicy Małopolski armia szkoliła cywilów

2023-02-05 17:02

Strzelali z broni, rzucali granatem ćwiczebnym i uczyli się survivalu. Ponad 200 cywilów przeszło w Krakowie wojskowe szkolenie. Na terenach 16. Batalionu Powietrznodesantowego chętni dowiedzieli się, jak posługiwać się bronią, poznali podstawy terenoznawstwa i zapoznali się ze sprzętem spadochronowym.

Ćwiczenia odbywały się w ramach programu "Trenuj z wojskiem w ferie". Udział w nich mógł wziąć każdy kto ukończył 15 lat, a ma nie więcej niż 65 lat. W przypadku niepełnoletnich obowiązkowa była zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. 

- Szkolenie podzielone było na dwa bloki. Jeden znajdował się na terenie 16. Batalionu Powietrznodesantowego, a drugi w Garnizonowym Ośrodku Szkolenia "Pasternik". Na terenie drugiego punktu zlokalizowanych było kilka punktów szkoleniowych, m.in.: nauka strzelania z moździerza Antos, przygotowanie schronień, strzelanie amunicją ślepą czy nauka rozpalania ognisk - mówi por. Malwina Jarosz z 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. 

Szkolenie od początku budziło duże zainteresowanie. Wolne miejsca zapełniły się już po kilku dniach od uruchomienia zapisów. 

- Chciałam zdobyć nowe umiejętności, których nie mam szansy zdobyć na co dzień. W obecnych czasach nie wiadomo kiedy takowe się przydadzą - mówiła naszemu reporterowi jedna z uczestniczek. 

- Jestem tutaj, ponieważ chodzę do klasy mundurowej, takie działania bardzo mi się podobają i planuję w przyszłym roku pójść do wojska - dodawała uczennica z Krakowa. 

- Byłam ciekawa jak wygląda dzień z życia wojskowego. Chciałam się przekonać czy takie coś mi się podoba i czy w przyszłości nie chcę pójść tą drogą - komentowała kolejna uczestniczka. 

Trening z wojskiem trwał 8h i był bezpłatny. Dla uczestników przygotowano także tradycyjną wojskową grochówkę. 

Ćwiczenia wojskowe Zabytek 2022
Sonda
Czy otrzymałeś już wezwanie na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE