Sztuka, która ożywa w świetle. Nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

2020-02-13 15:10 ŁM
Muzeum Narodowe w Krakowie
Autor: mnk.pl

„Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce” - to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie. Widzowie od piątku, 14 lutego będą mogli zobaczyć prawie 80 witraży z całej Polski.

Na ekspozycji znajdą się między innymi dzieła specjalnie wyjęte z okien umieszczonych za Ołtarzem Wita Stwosza.

Siedem średniowiecznych i trzy późniejsze z XIX wieku. Zostało nam wiele, a tymi chcemy się podzielić z widzami wystawy. Wypożyczone witraże powrócą do nas już w lipcu, mam nadzieje, że do tej pory nic się z nimi nie będzie działo - mówi ksiądz Dariusz Raś, proboszcz Bazyliki Mariackiej.

Najstarsze z wystawianych dzieł mają już ponad 800 lat. Wcześniej żadne muzeum w kraju nie stworzyło tak dużej wystawy poświęconej witrażom.

Chcemy by widzowie zobaczyli jak fascynująca potrafi być ta dziedzina sztuki. Witraż jest martwy, gdy nie przechodzi przez niego światło, dopiero w jego towarzystwie prezentuje się prawidłowo. Witraż zawsze pozostaje zmienny i jest nieuchwytny nawet dla artysty, który go stworzył, ponieważ cały czas wpływa na niego pora dnia, roku czy nawet zmiana pogody - mówi Dobrosława Horzela, kurator wystawy.

Wystawa „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce” będzie otwarta dla zwiedzających do 26 lipca.