Co wiemy o poglądach osób biorących udział w strajku kobiet? Sprawdziły to badaczki z UJ

2020-11-17 20:20 ŁM
Strajk Kobiet w Krakowie. Protest na Rynku Głównym
Autor: Sylwia Adamczyk W całej Polsce odbywają się manifestacje i protesty będące pokłosiem decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia aborcji.

Ponad 60% protestujących w strajkach kobiet zagłosowałoby na Lewicę. Tak wynika z raportu przygotowanego przez badaczki z Instytutu Psychologii UJ. Na kolejnych miejscach wśród preferencji wyborczych protestujących znajdują się Polska 2050, czyli ruch Szymona Hołowni oraz Koalicja Obywatelska.

Badanie poza preferencjami wyborczymi miało odpowiedzieć na wiele innych pytań dotyczących poglądów protestujących. W ankiecie znalazły się kwestie dotyczące podejścia do aborcji, czy też oczekiwań co do przyszłości strajku. 

- Wbrew pozorom strajkujący różnią się poglądami. O ile protestujący określali się w większości jako osoby o światopoglądzie lewicowym, to już w kwestiach ekonomicznych pojawił się cały wachlarz odpowiedzi, od poglądów wolnorynkowych do socjalnych - mówi doktor Joanna Grzymała-Moszczyńska, jedna z autorek badania. 

Kraków: protest przeciwko kard. Dziwiszowi

Badanie wykazało także, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego wywołuje najczęściej wściekłość i poczucie zagrożenia. Natomiast udział w protestach wiąże się z dumą. Badani czują, że biorą udział w czymś ważnym, dlatego przeciętna osoba brała udział w aż 6-7 działaniach w ramach strajku.

- Co ciekawe spora część osób, bo około 30% badanych nie miała wcześniej doświadczenia w protestowaniu, nie tylko w kwestii aborcji, ale i każdej innej sprawie. Dla wielu osób był to "strajkowy pierwszy raz" - dodaje doktor Joanna Grzymała-Moszczyńska.

Badanie zostało przeprowadzone na początku listopada na grupie ponad 3 tysięcy użytkowników mediów społecznościowych. 

Koniec utrudnień na Krakowskiej i moście Piłsudskiego.