Zapadlisko na cmentarzu w Trzebini. Ziemia zapadła się już 20 września. Zdjęcie archiwalne

i

Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS Zapadlisko na cmentarzu w Trzebini. Zdjęcie archiwalne

Co się dzieje w Trzebini? Czy potrzebna jest ewakuacja? Dyskutowali o tym naukowcy i władze

2023-01-12 12:11

W środę, 11 stycznia odbyło się posiedzenie wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego. To w związku z opinią naukowców Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy twierdzą, że część mieszkańców Trzebini powinna zostać ewakuowana. W ciągu półtora roku ziemia zapadła się tam 25 razy. "Oczekuję pełnej mobilizacji wszystkich zaangażowanych podmiotów i intensyfikacji prac, także w formule rozszerzonej", powiedział wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.

Trzebinia. Naukowiec nawołuje do częściowej ewakuacji mieszkańców

W związku z kolejnymi zapadliskami ziemi w Trzebini, trwają tam badania naukowców z AGH. W środę, 11 stycznia wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. W spotkaniu wzięli udział naukowcy z AGH oraz przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń, władz Trzebini oraz straży pożarnej.

- Te procesy na pewno będą narastały. Powinniśmy na podstawie wstępnej inwentaryzacji terenu wygrodzić, wydzielić te tereny, które będą bardziej zagrożone - mówi profesor Marek Cała - dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH w Krakowie.

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita uspokoił, że na razie nie ma konieczności ewakuacji mieszkańców. Zaznaczono także, że "żaden sygnał o potrzebie ewentualnej ewakuacji mieszkańców, czy przesłankach do takich kroków, nie został zgłoszony do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego". Co jednak ważne, wyniki badań terenowych w Trzebini poznamy najpewniej dopiero w połowie lutego.

- Moje oczekiwanie jest proste. W przypadku pojawienia się zagrożenia, zarówno Centrum Zarządzania Kryzysowego, jak i Inspekcja Nadzoru Budowlanego ma otrzymać błyskawicznie informacje. Wtedy też będziemy błyskawicznie podejmowali działania - powiedział Łukasz Kmita.

Przypomnijmy, że zapadliska w Trzebini to szkody pogórnicze spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza", która działała tam od połowy XIX wieku. 

Wjazd na cmentarz tylko dla bogatych. Tak urzędnicy traktują seniorów

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Czy przez to państwo przechodzi równik? 50 proc. szans w każdym pytaniu

Pytanie 1 z 15
Czy przez Brazylię przechodzi równik?